info@doctor-rahimi.com

دکتر ابوالفضل رحیمی / مقالات / بالا کشیدن ابرو هم بی هوشی می خواهد؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بالا کشیدن ابرو هم بی هوشی می خواهد؟

مدت زمان مطالعه6 دقیقه

در این مقاله به اظهارات جناب آقای دکتر رحیمی، متخصص جراحی پلک در رابطه با روش های جراحی لیفت ابرو می‌پردازیم و بررسی خواهیم کرد که اینکه آیا بالا کشیدن ابروهم بی هوشی می خواهد؟

لیفت ابرو چیست؟

به مرور زمان و تاثیرات نیروی جاذبه چین و چروک‌هایی بر تمام قسمت‌های بدن نمایان می‌شود که این چروک‌ها در محدوده‌ی صورت ممکن است اثرات نامطلوبی را بر زیبایی، احساس جوانی و اعتماد به نفس افراد بگذارد. یکی از قسمت‌هایی که چین و چروک‌های آن سریعتر نمایان می‌شود در قسمت پیشانی و ابرو می‌باشد که به خطوط اخم هم معروف می‌باشند، این چروک‌ها باعث می‌شود که شما چهره‌ای همیشه عبوس و عصبانی داشته باشید. با ظاهر شدن چروک‌ها در ناحیه ابرو حالت ابروهای شما تغییر خواهد کرد و به صورت آویزان پدیدار می‌شوند که حالتی غمگین به شما می‌دهد. افتادگی ابروها بر روی پلک‌ها هم اثر می‌گذارد و چشمان شما همیشه خسته به نظر می‌رسند و دچار افتادگی پلک می‌شوند.

عمل لیفت ابرو

روش های بالا کشیدن ابرو

برای درمان تمام مواردی که بیان کردین روش‌ها مختلفی وجود دارد که برخی از آن‌ها مانند بوتاکس به صورت مقطعی مشکل شما را حل می‌کنند و برخی مانند جراحی لیفت ابرو می‌توانند برای همیشه این مشکل را برطرف نمایند. به طور کلی می توان روش های جراحی بالا کشیدن ابرو را بر اساس محل برش جراحی به 6 دسته تقسیم کرد.

 • روش 1: برش مستقیم در بالای ابرو و برداشتن بخشی از پوست آن ناحیه و دوختن دو طرف باقی مانده و طبیعتا بالا رفتن ابرو است. این روش به دلیل اسکار باقی مانده (جوشگاه ) و پیدا بودن آن و اثر آن در ظاهر بیمار به ندرت انجام می شود ولی گاهی مواردی وجود داردکه قابل انجام است. این روش اگر چه با بی هوشی عمومی نیز امکان پزیر است. ولی با توجه به سادگی و عدم ضرورت بی هوشی عمومی بهتر است یا بی حسی موضعی صورت بگیرد.
 • روش 2: بالا بردن و فیکس کردن ابرو هم زمان با عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) است. در این روش در حین عمل بلفاروپلاستی از طریق تونلی، ابرو در محلی بالاتر فیکس می شود. این روش اگر چه از روش قبلی طولانی تر است ولی هنوز روش ترجیحی در انجام آن به صورت بی حسی موضعی است. اگرچه در بعضی بیماران به دلیل ترس از عمل یا عدم عمل تحمل روحی روانی و بی حسی موضعی، این عمل تحت بی هوشی عمومی قرار می گیرد.
 • روش 3: برش در خط های افقی وسط پیشانی و برداشت قسمتی از پوست آن ناحیه و دوختن دو طرف باقی مانده و طبیعتا بالا رفتن ابروهاست. این روش نیز به دلیل ایجاد اسکار واضح در پیشانی به ندرت انجام می شود. در این روش به دلیل سادگی و کوتاهی زمان عمل بی حسی موضعی توصیه می شود و اگر چه بی هوشی عمومی ممنوع نیست ولی ترجیحا نباید انجام شود.
 • روش 4: برش در جلوی خط مو است. در این روش، پوست و عضله پیشانی معمولا از روی استخوان جدا شده و بالا کشیده می شود. در این روش به دلیل منطقه وسیع ترعمل و مسایل روحی روانی بیمار در حین عمل، روش بی هوشی عمومی ترجیح دارد. اگر چه امکان عمل به روش موضعی نیز وجود دارد.
 • روش 5: برش در پشت خط پوست سر می باشد. در این روش که  معمولا حدود چند سانتی متر پشت خط مو انجام می شود. خط برش از بالاتر از یک گوش شروع شده و به گوش دیگر ادامه می یابد. این روش نیز به دلیل وسعت محل جراحی، کار کردن روی استخوان با لایه ها و دیگر طولانی تر بودن زمان و نیز مسایل روحی و روانی بیمار بهتر است تحت بی هوشی عمومی صورت بگیرد. اگر چه انجام بی حسی موضعی ممنوعیت قطعی ندارد.
 • روش 6: برش های کوچکی در حدود یک سانتی متر پشت خط مو داده می شود و عمل جراحی از طریق اندوسکوپ در زیر پوست به طور بسیار دقیق صورت می گیرد. این روش که دارای کمترین میزان اسکار در بین تمام روش های فوق است ولی به دلایل دیگر از جمله وسعت ناحیه، کار کردن روی استخوان با لایه های دیگر و نیز آرامش روحی  و روانی بیمار، با وجود عدم ممنوعیت بی حسی موضعی، بهتر است بی هوشی عمومی صورت بگیرد.

جراحی لیفت ابرو

جراحی لیفت ابرو یک جراحی زیبایی می‌باشد که به آن لیفت پیشانی، جوانسازی پیشانی، جراحی ابرو یا لیفت گیجگاهی نیز گفته می‌شود. مواردی که طی این جراحی قابل اصلاح می‌باشند عبارتند از:

 • برطرف کردن چین و چروک‌ها در پیشانی از جمله خطوط افقی که در تمام پیشانی و روی پل بینی قرار گرفته‌اند.
 • برطرف کردن خطوط اخم بین ابروها
 • اصلاح افتادگی ابرو

جراحی لیفت ابرو با آندوسکوپی

لیفت آندوسکوپی: در این روش چند برش کوچک در سر ایجاد می‌شود و یک اسکوپ (لوله‌ی نازکی که سر آن به یک دوربین متصل است) از طریق یکی از برش‌ها وارد می‌شود تا بافت‌ها و ماهیچه‌ها مورد بررسی قرار بگیرند. از طریق ابزار جراحی که از برش دیگر وارد شده است پزشک تغییرات لازم را انجام می‌دهد. این روش به دلیل اینکه برش‌های کوچکی ایجاد می‌شود کم تهاجمی‌تر می‌باشد و جای زخم کمتری باقی می‌ماند و زمان بهبودی آن نیز کمتر می‌باشد.

مزایای روش جراحی لیفت ابرو

با انجام این جراحی نه تنها قسمت پیشانی بلکه کل صورت تغییراتی خواهد داشت، با بالارفتن ابروها و از بین رفتن خطوط اخم پیشانی، چهره‌ی شما جوانتر و با نشاط دیده می شود و به جای حالتی غمگین و عصبانی چهره‌ای شاد و خوشحال خواهید داشت.

عوارض لیفت ابرو

ممکن است پس از جراحی تعدادی اسکار یا جای زخم در پیشانی شما وجود داشته باشد که البته جراح سعی می‌نماید این زخم‌ها در خط موی شما پنهان باشد.
عفونت: مانند تمام جراحی‌های دیگر احتمال عفونت ممکن است وجود داشته باشد که با مصرف آنتی‌بیوتیک و رعایت نکاتی که پزشک به شما ارائه خواهد کرد میزان آن به حداقل ممکن خواهد رسید.
پس از این جراحی ممکن است در حرکت دادن ابروهای خود دچار مشکلاتی شوید.
خارش شدید پوست سر

چه افرادی می‌توانند، جراحی لیفت ابرو را انجام دهند؟

برای انجام این جراحی نیز مانند بسیاری از جراحی‌های دیگر باید واجد شرایط جراحی باشید، افرادی می‌توانند این جراحی را انجام دهند که ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

 • غیرسیگاری باشند.
 • از نظر جسمانی دارای وضعیت سلامتی مناسبی باشند.
 • از این جراحی انتظارات واقع گرایانه داشته باشند.

نحوه جراحی لیفت ابرو

 • زمان جراحی حدود یک تا سه ساعت می‌باشد.
 • جراحی ممکن است تحت بیهوشی کامل یا بی‌حسی موضعی قرار بگیرد.
 • این جراحی در دسته‌ی جراحی‌های سرپایی قرار می‌گیرد یعنی نیازی به بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد و پس از پایان جراحی در صورتی که حال عمومی شما مساعد باشد می‌توانید به منزل بازگردید.
 • جراحی ممکن است تحت بیهوشی کامل یا بی‌حسی موضعی قرار بگیرد.
 • در این جراحی با ایجاد برش‌هایی در خط مو، ماهیچه‌ها و بافت‌هایی که باعث ایجاد خط اخم عمیق هستند برداشته می‌شوند سپس برش‌ها با بخیه بسته می‌شوند و تحت پانسمان قرار می‌گیرد.

نکات مهم لیفت ابرو

 • لیفت ابرو، حالت ابروها و پیشانی شما را تغییر می‌دهد و اثری بر حالت چشم‌های یا فرم و اندازه‌ی آن ندارد.
 • چین و چروک‌هایی که در قسمت زیر چشم‌ها قرار دارد و به اصطلاح به آن پنجه کلاغی گفته می‌شود با این جراحی قابل برطرف شدن نیستند.
 • می‌توانید حین این جراحی، موارد دیگری مانند لیفت صورت، لایه‌برداری صورت، جراحی پلک پایین را نیز داشته باشید، بنابراین در صورت تمایل به انجام اصلاحات دیگر در صورت خود، پیش از جراحی تمام این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.
دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین جراح پلک در تهران

بهترین جراح پلک در تهران

بهترین جراح پلک در تهران دارای ویژگی ها و خصوصیاتی است که به شما کمک میکند تا با اطمینان کامل برای این جراحی...

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین یا جراحی زیبایی پلک تحتانی، یکی از حساس ترین عمل های زیبایی چشم است که برای از بین بردن پف...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. سلام آقای دکتر
  بنده چند ماه قبل جهت ویزیت خدمت رسیدم اما نتونستم منظورمه خوب بیان کنم. من دوست دارم خط چشمم صاف باشد اما چشمم شیب به سمت پایین دارد به عبارت دیگر دوست دارم چشمانم مثل دختران هندی و اروپایی کشیده باشد .میخوام که چشمهام ازحالت شیب دار خارج شوند. بااحترام خانم دکتر…

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *