info@doctor-rahimi.com

دکتر ابوالفضل رحیمی / بیماری چشمی / التهاب لبه پلک یا بلفاریت چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

التهاب لبه پلک یا بلفاریت چیست؟

مدت زمان مطالعه6 دقیقه

گاهی ممکن است شما هم این مورد را تجربه کرده باشید که لبه پلک چشم شما دچار التهاب شده باشد و به شدت احساس سوزش و خارش در این ناحیه داشته باشید. این مورد اغلب در ناحیه ای که مژه ها روییده است، رخ داده و اغلب به پلک آسیب زده و برای فرد آزار ایجاد می‌کند. با توضیح مختصر این مورد را بدانید که گاهی غدد روغنی در نزدیکی پایه مژه ها دچار انسداد شده و بلفاریت یا التهاب لبه پلک به وجود می‌آید. در این مقاله سعی کردیم عوامل موثر پیشگیری کننده و درمان این اختلال را به طور کامل شرح دهیم

التهاب لبه پلک

التهاب لبه پلک


التهاب لبه پلک که در اصطلاح پزشکی به آن بلفاریت گفته می شود از شایعترین بیماری چشمی است که موجب می شود پلک ها دچار ورم شوند و به همراه آن ممکن است یک حالت روغنی و گیریسی پیدا کنند.
بلفاریت می تواند در اثر عفونت های باکتریایی نیز ایجاد شود به صورتی که میکروب های لبه پلک ها را در ناحیه ای که مژه ها رویش کرده اند را فرا گیرند که این وضعیت موجب تحریک چشم، خارش و سوزش در چشم ها می شود. لبه های پلک ممکن است که به دلایل مختلفی دچار التهاب شوند. بلفاریت ها به 3 دسته اصلی تقسیم می شود.
بلفاریت استافيلوكوکی : این نوع از بلفاریت همراه با میکروبی به نام استافيلوكوک است که در این حالت میکروب در لبه پلک و در کنار مژه ها جایگزین می شود و درنتیجه می تواند در انواع شدید باعث زخم لبه پلک ها شود و در انواع خفیف کراستهایی در لبه پلک ها ایجاد کند یا باعث ریزش مژه ها شود.
بلفاریت سبوریک (بلفاریت شوره ای) : این نوع از بلفاریت موجب می شود که مژه ها دچار شوره شوند و یک حالت چرب پیدا کنند به گونه ای که انگار یک گیریس بروی مژه ها کشیده شده است که موجب ناراحتی فرد می شود.
التهاب غدد میبومین : در لبه پلک درقسمت خلفی لبه پلک غددی به نام میبومین وجود دارد که که این غده ها در برخی موارد دچار التهاب می شوند.

علائم بلفاریت

 • اشک ریزش
 • کبره بستن پلک چشم
 • احساس تحریک چشم و پلک
 • احساس جسم خارجی در چشم
 • ایجاد حالت روغنی در لبه پلک
 • ریزش شدید مژه ها
 • حساسیت شدید چسم به نور
 • احساس سوزش و خارش در چشم
 • ایجاد کراست هایی در لبه پلک ها و مژه ها
 • قرمزی در لبه های پلک یا در داخل چشم

برخی عوارض التهاب لبه پلک

همانطور که ذکر شد، افرادی که دچار بلفاریت می‌شوند، علائم ذکر شده را تجربه می‌کنند. حال به برخی از این عوارض خواهیم پرداخت:

 1. اشک ریزش: التهاب لبه پلک، موجب خروج ترشحات روغنی از چشم شده و به مرور سبب جمع شدن این ترشحات در گوشه چشم می‌شود. تجمع و برخورد این ترشحات روغنی به نواحی دیگر پلک، به مرور ریزش مژه ها را به همراه دارد.
 2. گل مژه: در اثر بلفاریت، ممکن است توده ای دردناک در پایه نزدیک چشم یا همان لبه پلک ایجاد شود که با درد همراه بوده و قسمت بیرونی چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 3. شالازیون: زمانی که غدد روغنی اطراف پلک چشم دچار انسداد شود، پشت پلک چشم، شالازیون به وجود می‌آید. اگر این غده دچار عفونت شود، میزان التهاب ناحیه پلک چشم نیز افزایش یافته و شالازیون در قسمت داخلی چشم به وجود می‌آید.

نکته: اشخاصی که به التهاب لبه پلک یا بلفاریت دچار هستند، به هیچ عنوان نباید از لنز های تماسی چشمی استفاده کنند زیرا احتمال آسیب به چشم نیز وجود دارد.

چه افرادی ممکن است دچار بیماری بلفاریت شوند؟

بلفاریت یا التهاب لبه پلک در هر فردی می تواند بدون هیچ زمینه خاصی ایجاد شود اما در افرادی که دارای پوست چربی هستند و خشکی چشم دارند شایع تر است، همچنین در افرادی که غدد میبومین ، غددی است که در لبه پلک است و این غدد التهاب دارند شایع تر است. افرادی که گل مژه میزنند نسبت به سایرین ممکن است بیشتر دچار این بیماری شوند. همچنین احتمال بلفاریت در افراد دچار بیماری آکنه روزانه که در واقع یک بیماری پوستی است بیشتر است .

تشخیص التهاب لبه پلک

در واقع بهترین کار برای درمان بلفاریت مراجعه به یک متخصص می باشد. بهترین جراح و متخصص چشم با معاینه دقیق پلک ها و مژه های بیمار به وسیله دستگاه میکروسکوپی به نام اسلیت لمپ بهترین نوع درمان را برای بیمار تجویز می نماید و دستورات لازم برای درمان بلفاریت را در اختیار شما قرار می دهد.

گیف مشاوره انلاین

درمان بلفاریت

درمان ممکن است شامل تمیز کردن به همراه ماساژ دادن، کمپرس گرم روی پلک ها، رژیم غذایی و استفاده از آنتی بیوتیک باشد.
تمیز کردن همراه با ماساژ: یکی از مهمترین نکات در درمان بلفاریت ها تمیز کردن پلک ها همراه با ماساژ لبه پلک ها به مدت 2 مرتبه در روز توسط خود شخص می باشد به گونه ای که برای بهتر انجام دادن این کار از یک شامپو بچه رقیق شده توسط آب می توانید استفاده نمایید به صورتی که در ابتدا چشم ها را توسط آب یک مقدار خیس می نمایید و توسط سر انگشت کوچک دستتان شامپو بچه رقیق شده را در ناحیه لبه پلک و انتهای مژه ها بمدت 15 ثانیه ماساژ می دهید که این امر موجب می شود شوره و کراست ها تمیز شوند. قبل از باز کردن چشم هایتان آن را بوسیله آب شستشو دهید تا کراست ها و شوره های تمیز شده وارد چشم هایتان نشود. تمیز نگه داشتن چشم ها در درمان بلفاریت ها بسیار حائز اهمیت می باشد
کمپرس گرم روی پلک ها: در حالتی که التهاب لبه چشم ها بسیار قابل توجه است استفاده از کمپرس آب گرم بسیار موثر می باشد به گونه ای که از یک حوله گرم ( برای انجام این کارحوله را توسط آب گرم خیس نمایید.) در صورتی که مژه ها حالت روغنی پیدا کرده باشد به مدت یک دقیقه و چند مرتبه در روز می توانید استفاده نمایید. برای انجام این کار می توانید از حوله گرم خشک هم استفاده نمایید.
در نوع دوم بلفاریت ، بلفاریت شوره ای و نیز التهاب غدد میبومین استفاده از کمپرس گرم بیشتر توصیه می شود. استفاده از کمپرس گرم بروی پلک ها برای درمان بلفاریت احتمال گل مژه (انسداد غدد میبومین) در افراد را کاهش می دهد.

استفاده از آنتی بیوتیک : در صورتی که بلفاریت در اثر عفونت های باکتریایی نیز ایجاد شود به صورتی که میکروب ها، لبه پلک ها را در ناحیه ای که مژه ها رویش کرده اند را فرا گیرند استفاده از پماد های آنتی بیوتیک بسیار موثر می باشد. در صورتی که التهاب زیاد باشد و عفونت قابل توجهی نباشد در برخی موارد می توان از قطره یا پماد های استروئیدی استفاده نمود که موجب می شود التهاب کاهش یابد.
رژیم غذایی : در بعضی از افراد استفاده از شیرینی جات بویژه کاکائو و شکلات موجب تشدید بلفاریت می شود. کاهش این نوع از مواد غذایی و مصرف نکردن آن ها در درمان بلفاریت ها بسیار موثر می باشد.

چه زمانی باید به دکتر چشم مراجعه کنیم؟

اغلب افراد هنگامی که دچار التهاب لبه پلک می‌شوند، رعایت بهداشت را چندین برابر می‌کنند اما گاهی این معضل برطرف نمی‌شود بلکه در مقابل، تمامی علائم نیز افزایش می‌یابند که در این صورت، باید حتما برای جلوگیری از پیشرفت التهاب این ناحیه، به بهترین متخصص چشم مراجعه کنند.

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
مقالات مرتبط
گل مژه و درمان آن

گل مژه و درمان آن

به التهاب و عفونت غده های چربی لبه پلک، گل مژه گفته می شود که به شکل توده ای در لبه پلک ظاهر می شوند و بسیار...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *