09302727818 - 02188775508 info@doctor-rahimi.com
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

التهاب لبه پلک

مدت زمان مطالعه4 دقیقه

التهاب لبه پلک
التهاب لبه پلک که در اصطلاح پزشکی به آن بلفاریت گفته می شود از شایعترین بیماری چشمی است که موجب می شود پلک ها دچار ورم شوند و به همراه آن ممکن است یک حالت روغنی و گیریسی پیدا کنند.
بلفاریت می تواند در اثر عفونت های باکتریایی نیز ایجاد شود به صورتی که میکروب های لبه پلک ها را در ناحیه ای که مژه ها رویش کرده اند را فرا گیرند که این وضعیت موجب تحریک چشم، خارش و سوزش در چشم ها می شود. لبه های پلک ممکن است که به دلایل مختلفی دچار التهاب شوند. بلفاریت ها به 3 دسته اصلی تقسیم می شود.
بلفاریت استافيلوكوکی : این نوع از بلفاریت همراه با میکروبی به نام استافيلوكوک است که در این حالت میکروب در لبه پلک و در کنار مژه ها جایگزین می شود و درنتیجه می تواند در انواع شدید باعث زخم لبه پلک ها شود و در انواع خفیف کراستهایی در لبه پلک ها ایجاد کند یا باعث ریزش مژه ها شود.
بلفاریت سبوریک (بلفاریت شوره ای) : این نوع از بلفاریت موجب می شود که مژه ها دچار شوره شوند و یک حالت چرب پیدا کنند به گونه ای که انگار یک گیریس بروی مژه ها کشیده شده است که موجب ناراحتی فرد می شود.
التهاب غدد میبومین : در لبه پلک درقسمت خلفی لبه پلک غددی به نام میبومین وجود دارد که که این غده ها در برخی موارد دچار التهاب می شوند .

التهاب لبه پلک

علائم بلفاریت
• احساس تحریک چشم و پلک
• احساس جسم خارجی در چشم
• احساس خارش در چشم
• احساس سوزش در چشم
• ایجاد کراست هایی در لبه پلک ها و مژه ها
• قرمزی در لبه های پلک یا در داخل چشم
• اشک ریزش

چه افرادی ممکن است دچار بیماری بلفاریت شوند؟

بلفاریت یا التهاب لبه پلک در هر فردی می تواند بدون هیچ زمینه خاصی ایجاد شود اما در افرادی که دارای پوست چربی هستند وخشکی چشم دارند شایع تر است، همچنین در افرادی که غدد میبومین ، غددی است که در لبه پلک است و این غدد التهاب دارند شایع تر است. افرادی که گل مژه میزنند نسبت به سایرین ممکن است بیشتر دچار این بیماری شوند. همچنین احتمال بلفاریت در افراد دچار بیماری آکنه روزاسه که در واقع یک بیماری پوستی است بیشتر است .

درمان بلفاریت

درمان ممکن است شامل تمیز کردن به همراه ماساژ دادن، کمپرس گرم روی پلک ها، رژیم غذایی و استفاده از آنتی بیوتیک باشد.
تمیز کردن همراه با ماساژ: یکی از مهمترین نکات در درمان بلفاریت ها تمیز کردن پلک ها همراه با ماساژ لبه پلک ها به مدت 2 مرتبه در روز توسط خود شخص می باشد به گونه ای که برای بهتر انجام دادن این کار از یک شامپو بچه رقیق شده توسط آب می توانید استفاده نمایید به صورتی که در ابتدا چشم ها را توسط آب یک مقدار خیس می نمایید و توسط سر انگشت کوچک دستتان شامپو بچه رقیق شده را در ناحیه لبه پلک و انتهای مژه ها بمدت 15 ثانیه ماساژ می دهید که این امر موجب می شود شوره و کراست ها تمیز شوند. قبل از باز کردن چشم هایتان آن را بوسیله آب شستشو دهید تا کراست ها و شوره های تمیز شده وارد چشم هایتان نشود. تمیز نگه داشتن چشم ها در درمان بلفاریت ها بسیار حائز اهمیت می باشد
کمپرس گرم روی پلک ها: در حالتی که التهاب لبه چشم ها بسیار قابل توجه است استفاده از کمپرس آب گرم بسیار موثر می باشد به گونه ای که از یک حوله گرم ( برای انجام این کارحوله را توسط آب گرم خیس نمایید.) در صورتی که مژه ها حالت روغنی پیدا کرده باشد به مدت یک دقیقه و چند مرتبه در روز می توانید استفاده نمایید. برای انجام این کار می توانید از حوله گرم خشک هم استفاده نمایید.
در نوع دوم بلفاریت ، بلفاریت شوره ای و نیز التهاب غدد میبومین استفاده از کمپرس گرم بیشتر توصیه می شود. استفاده از کمپرس گرم بروی پلک ها برای درمان بلفاریت احتمال گل مژه (انسداد غدد میبومین) در افراد را کاهش می دهد.

استفاده از آنتی بیوتیک : در صورتی که بلفاریت در اثر عفونت های باکتریایی نیز ایجاد شود به صورتی که میکروب ها، لبه پلک ها را در ناحیه ای که مژه ها رویش کرده اند را فرا گیرند استفاده از پماد های آنتی بیوتیک بسیار موثر می باشد. در صورتی که التهاب زیاد باشد و عفونت قابل توجهی نباشد در برخی موارد می توان از قطره یا پماد های استروئیدی استفاده نمود که موجب می شود التهاب کاهش یابد.
رژیم غذایی : در بعضی از افراد استفاده از شیرینی جات بویژه کاکایو و شکلات موجب تشدید بلفاریت می شود. کاهش این نوع از مواد غذایی و مصرف نکردن آن ها در درمان بلفاریت ها بسیار موثر می باشد.

تشخیص بلفاریت

در واقع بهترین کار برای درمان بلفاریت مراجعه به یک متخصص می باشد.متخصص چشم با معاینه دقیق پلک ها و مژه های بیمار به وسیله دستگاه میکروسکوپی به نام اسلیت لمپ بهترین نوع درمان را برای بیمار تجویز می نماید و دستورات لازم برای درمان بلفاریت را در اختیار شما قرار می دهد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر ابوالفضل رحیمی

برخی دیگر از خدمات دکتر رحیمی :

جراحی پلک

درمان افتادگی پلک

درشت کردن چشم

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *