info@doctor-rahimi.com

دکتر ابوالفضل رحیمی / بلفاروپلاستی / بهترین روش برای درمان افتادگی پلک چیست؟
مدت زمان مطالعه ۲۷ دقیقه

بهترین روش برای درمان افتادگی پلک چیست؟

مدت زمان مطالعه27 دقیقه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد با شخصی برخورد کرده باشید که در نگاه اول، متوجه شوید که شخص پلکی افتاده دارد. پلک های افتاده علاوه بر اینکه زیبایی چهره را مختل می‌سازند بلکه در دید نیز اختلال ایجاد می‌کنند اما امروزه افتادگی پلک در سطح جهان قابل درمان بوده و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. پلک ها در واقع، محافظ های چشم و مردمک بشمار می‌روند که هنگام افتادگی سطحی نزدیک به مردمک پیدا کرده و حتی ممکن است تمام سطح چشم را درگیر کند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع درمان افتادگی پلک باید به یک جراح پلک ماهر و با تجربه مراجعه نمایید، تا شما را با انواع روش‌های درمان آشنا سازد و بهترین گزینه برای شما را معرفی بفرماید. در این مقاله بعد از بررسی انواع افتادگی پلک و علت آن، به درمان و روش‌های آن خواهیم پرداخت.

افتادگی پلک چیست؟

اگر واقع بینانه به مسئله افتادگی پلک بنگرید، متوجه خواهید شد که افتادگی در اثر گذر زمان، امری تعجب آور نیست. هر فرد در روز هزاران بار پلک می‌زند و این ناحیه تحرک بسیار زیادی در طول شبانه روز خواهند داشت. بنابراین باید به تقویت و زیبایی پلک‌ چشم ها اهمیت ویژه ای دهیم. پتوز، اصطلاح پزشکی است که برای افتادگی پلک فوقانی استفاده می شود، که البته ممکن است این مورد در هر دو پلک فوقانی و تحتانی ديده شود (در اصطلاح فارسی در بین عموم مردم به پف، پوست اضافه و پوست و چربی اضافه پلک فوقانی نیز افتادگی پلک گفته می شود). افتادگی پلک گاهی منجر به بروز مشکلات دید می‌شود، حتی در برخی موارد باز نگه داشتن پلک برای فرد سخت خواهد بود و ممکن است فرد حین انجام برخی کارها مانند مطالعه کتاب احساس خستگی و درد در ناحیه ابروها داشته باشد.

افتادگی پلک علاوه بر این که دید فرد را دچار مشکل می‌کند، در زیبایی چهره بسیار تاثیرگذار است و نازیبایی شدیدی ایجاد می‌کند، همچنین در پس این افتادگی پلک بالا یا پایین، فرد چهره ای شکسته و بیشتر از سن حال، به خود می‌گیرد و این موضوع اعتماد به نفس شخص را کاهش می‌دهد. افراد زیادی هستند که خواهان چهره های زیبا بوده ولی به دلیل داشتن افتادگی پلک از نوع پتوز همواره ناراحت هستند.

مفهوم افتادگی پلک در واقع به معنای این است که، پلک فوقانی به سمت پایین کشیده شده و باعث فشار بر روی چشم و همچنین کوچکتر کردن سطح چشم، برای دید خواهد شد و باید برای درمان جراحی پلک فوقانی انجام شود. سطح این افتادگی‌ها از میزان خفیف تا شدید متغیر است. این افتادگی ها محدود به سن خاصی نیست و حتی در کودکان نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

تعریف افتادگی پلک از جانب دکتر ابوالفضل رحیمی

افتادگی پلک در واقع یک نوع افتادگی می باشد که در علم پزشکی به نام پتوز یا تئوزیس گفته می شود. افتادگی واقعی این نوع می باشد که خود لبه ی پلک در جایی که مژه ها قرار دارد پايين تر از سطحی است که باید قرار گرفته باشد. اکثر اوقات یک طرفه است و می تواند دوطرفه نیز باشد برعکس افتادگی پلک قبلی که معمولا دو طرفه می باشد . این نوع افتادگی به این صورت است که خود لبه ی پلک پایین قرار گرفته است، نه پوست و چربی که بالاتر از آن می باشد. (لبه‌ی پلک جايى كه مژه ها روییده، مقداری پایین تر است.) بسیاری از افراد نمی‌دانند که تا چه حد پلک به سمت پایین باشد، یعنی فرد دچار افتادگی پلک است؟ جلوی کره ای چشم، قرنیه ای چشم واقع شده است که پرده ای شفافی است و در زیر آن قسمت رنگی را اگر مشاهده کنیم خواهیم دید وسط قسمت رنگی، قسمتی است سیاه که به نام مردمک چشم می باشد. پس ما یه قسمت رنگی داریم و وسط ان قسمت سیاه رنگی . به طور طبیعی پلک فوقانی حدود 1 تا 1.5 میلی متر روی قسمت رنگی را می پوشاند اگر پلکی بالاتر از این باشد یعنی قسمت سفیدی چشم را بالای قسمت رنگی آن مشاهده کنیم به این عارضه کشیدگی پلک گفته می شود یعنی پلک زیادی بالا رفته است. اگر پلك از 1 تا 1.5 ميلى متر پایین تر باشد به عنوان پتوز یا افتادگی پلک محسوب می شود. طبیعتا اگر ازمقداری پایین تر بیاد که یعنی از مردمک چشم که مشاهده می کنیم و مردمک را بپوشاند، طبیعتا اختلال بینایی را به وجود می آورد. اختلال بینایی افراد در دو زمان است یکی در زمان کودکی و دیگری در بزرگسالی رخ می دهد.

نمونه کار درمان افتادگی پلک توسط دکتر رحیمی

انواع افتادگی پلک

پتوز از نوع مادرزادی

درواقع یکی از انواع شایع افتادگی پلک، از نوع مادرزادی می باشد، که از ابتدای تولد با کودک همراه می باشد. این اختلال در اثر تکامل نیافتن عضلات بالا برنده پلک در نوزاد به وجود می‌آید. در موارد افتادگی مادرزادگی پلک ممکن است، همراه با اختلالات حرکتی چشم، بیماری های عضلانی و حتی تومور های پلک یا جاهای دیگر باشد. همچنین ممکن است اختلالات نورولوژیک و یا عیوب انکساری وجود داشته باشد، بنابراین کودکی که دچار افتادگی پلک از نوع پتوز است، باید توسط بهترین فوق تخصص جراحی چشم معاینه شود.

پتوز از نوع اکتسابی

افتادگی اکتسابی معمولا به دلیل بروز نقص در اعصاب و عضلات پلک و در پی آسیب و یا اثرات افزایش سن اتفاق می افتد. ضعف عضلات و ماهیچه های پلک می تواند به دلیل اختلالات عضلانی مانند میاستنی گراویس و یا دیستروفی میوتونیک باشد. این نوع پتوز در بزرگسالان رخ می‌دهد. این افراد در گذشته پلکی سالم داشته، اما در طول زمان این عارضه ایجاد می‌شود. گاهی ممکن است به دلیل ضربه و یا جراحی‌های ساده چشمی، مانند اب مروارید، افتادگی اکتسابی ایجاد شود.

افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک مادرزادی از بدو تولد کودک با او همراه است و ممکن است با پیگیری نکردن این موضوع، دید کودک با مرور زمان از دست برود. گاهی در هر دو چشم و در بعضی موارد فقط یک چشم را درگیر خواهد کرد. پتوز در کودکان و سن پایین، اختلالی ژنتیکی می‌باشد. به طور معمول، پتوز و یا افتادگی پلک مادرزادی با گذشت زمان بهبود نمی یابد و باید برای درمان افتادگی پلک به بهترین جراح مراجعه کرد.

علل شایع در بروز افتادگی پلک چیست؟

 • یک بیماری در عضله بالابرنده ی پلک ایجاد شده و دچار مشکل شده است.
 • افتادگی پلک می تواند ناشی از سنگین شدن پلک به دلیل وجود کیست بزرگ و یا تورم باشد.
 • به دلیل افزایش سن، بخشی از عضله بالابرنده ی پلک، ممکن است که از محل اتصال جدا شود.
 • گاهی به دلیل حوادثی احتمالی از جمله ضربه، تصادف و آسیب رسی های دیگر عضله یا پلک، آسیب دیده باشد.
 • یکی از علل ایجاد پتوز فلج اعصاب پلک نیز می تواند یکی از دلایل افتادگی پلک باشد. این حالت اصطلاحا فلج عصب سوم نیز نامیده می شود.
 • استفاده از لنزهای تماسی به مدت طولانی، تروما، جراحی آب مروارید در گذشته و یا انجام سایر جراحی های چشم می توانند از دیگر دلایل بروز افتادگی پلک اکتسابی باشند.
 • سندروم مارکوس گان : ( در این سندروم، پلک افتاده به دلیل بروز اختلال در اعصاب، همزمان با باز شدن دهان، به سمت بالا کشیده می شود. این اختلال در افراد معمولا در کودکان مشاهده می شود و یکی از پلک ها را درگیر می کند. جراحی، راه درمان این اختلال می باشد.)

سایر علل تاثیر گذار بر ایجاد پتوز:

 • بیماری های عضلانی برای مثال بیماری میاستنی گراویس و یا بعضی از دیستروفی هایی ماهیچه ای که در عضلات ایجاد می شود، جزو بیماری های شایع عضلانی است که در این دسته قرار می گیرند .
 • فلج عصب هم که در واقع ما دوازده عصب مغزی داریم که عصب سوم مغزی، مسئول عصب رسانی به عضله بالابرنده پلک است، ولی اگر عصب سوم مغزی به دلیل بیماری مغزی، آسیب به رشته های عصب یا به هر دلیل دیگر آسیب دیده باشد افتادگی پلک از نوع پتوز ایجاد خواهد شد.
 • گاهی اوقات به دلیل وجود یک کیست ، توده و یا تومور پلک ایجاد سنگینی می کند و ممکن است افتادگی ایجاد شود که باز این نیز یکی از انواع پتوز اکسابی است.گاهی استفاده از لنزهای تماسی (CONTACT LENS) که افراد استفاده می کنند ممکن است که در طولانی مدت باعث افتادگی پلک شود
 • برای مثال همانطور که گفته شد تروما یا ضربه چشمی گاهی اوقات ممکن است با فشاری که به چشم وارد می شود سر عضله ضعیف باشد و از محل اتصال جدا شود و ایجاد افتادگی پلک کند . بعضی از خانواده های محترم ممکن است با این موضوع برخورد کنند که افراد (کودکان و یا در سنین بالاتر حتی ممکن است وجود داشته باشد) در مواقعی که در حال خوردن غذا هستند همزمان با بازشدن دهان، پلک آنها هم حرکت می کند یعنی دهان که بازو بسته می شود پلک هم بالا و پایین می شود.
 • جراحی پلک افتاده، ممکن است به پلک چشم دیگر آسیب زده و سبب افتادگی آن شود. به همین خاطر، معمولا جراحی بر روی هر دو پلک انجام می شود. پزشک در جلسات مشاوره و معاینه این مساله را برای بیمار توضیح می دهد.

موارد تاثیرگذار در افتادگی پلک مادرزادی کودکان و نوجوانان

 • تومورهای پلک و یا سایر تومورها
 • اختلال حرکات چشمی
 • بیماری های عضلانی
 • اختلالات عصبی
 • عیوب انکساری
تاثیر خشکی چشم بر افتادگی پلک

رابطه خشکی چشم با افتادگی پلک چیست؟

از آن جایی که درست بسته شدن چشم، برای مرطوب بودن سطح چشم ضروری است، بسته نشدن کامل چشم می تواند باعث خشکی چشم شود که با علائمی مانند سوزش و قرمزی همراه است و چشم مستعد عفونت می شود. استفاده از قطره های چشمی و پمادهای چشمی به رفع این مورد کمک می کند.با این حال، در صورتی که پیش از جراحی خشکی چشم وجود داشته باشد، بعد از جراحی احتمال تشدید این عارضه بیشتر خواهد شد.

علائم افتادگی پلک

طبیعتا واضح ترین علامت این است که پلک بصورت افتاده و پایین قرار میگیرد. یعنی لبه پلک از جایی که مژه ها قرار دارد، پایینتر قرار می‌گیرد. پتوز در اکثر مواقع یک طرفه است، ولی می تواند دو طرفه هم پیش آید.
یکی از علائم افتادگی پلک در کودکان می تواند این مورد باشد که، کودک مجبور است سرش را بالاتر بگیرد و بطرف عقب سرش را خم كند که بتواند از پایین چشم ببیند. این وضعیت میتواند، برای کودک عوارض ساختمانی در ستون مهره‌ی گردن ایجاد کند. بالا گرفتن سر و عقب گرفتن در دراز مدت اگر اصلاح نشود و طولانی باشد منجر به اختلالات و دفرمه شدن سر و گردن ميشود. بنابرین وضعیت چانه و سر می تواند، علامت دیگری از افتادگی پلک باشد .

در پتوز بعضی افراد، ابروها را به سمت بالا کشیده و در واقع از عضله پیشانی برای بالا بردن پلک استفاده می کنند. بنابراین ابرو بالاتر رفته اگر در یک چشم باشد و در سمتی که این افتادگی وجود دارد ابرو بالاتر می رود ولی اگر دو طرفه باشد هر دو طرفه ابروها بالا تر می رود. عدم تقارن چین پلک فوقانی نیز از دیگر نشانه‌های وجود پتوز می‌باشد.

مزایای درمان افتادگی پلک

 • برگشت ناپذیر
 • احساس جوانی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • تاری و اختلال دید برطرف می‌شود.
 • ظاهری زیبا برای چشم‌ها ایجاد خواهد کرد.
 • فشار از روی مردمک چشم برداشته می‌شود.
 • مژه‌ها بعد از درمان پلک افتاده نیز نمایان می‌شوند.
 • سردردهای ناشی از افتادگی پلک و فشار بر چشم، رفع می‌شود.
 • ظاهر فرد از حالت اخم، خارج شده و فرمی طبیعی بدست می‌آورد.

انواع روش های درمانی افتادگی پلک

بهترین جراح و متخصص چشم، بررسی کاملی را از مشکلات بیمار به عمل آورده و بعد از بررسی‌های گوناگون در رابطه با روش های درمانی مختلف پتوز و عوارض و خطرات احتمالی آن ها اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار دهد. امکان دارد جهت تشخیص علت پتوز یا افتادگی پلک و انتخاب بهترین روش درمانی، نیاز به عکسبرداری های مخصوص و انجام آزمایش خون و یا سایر آزمایشات باشد. در صورت یافتن علت زمینه ای باید ابتدا این مورد اصلاح گردد، اما در بسیاری از موارد، درمان نهایی انتخاب جراحی است که بر اساس شدت پتوز و سایر یافته های بالینی، نوع جراحی نیز تعیین می گردد.

 • جراحی افتادگی پلک بالا: در بعضی افراد، فقط پلک بالا دچار افتادگی شده و نیاز به برطرف سازی دارد. در این صورت پلک بالا را جراحی کرده و پوست‌های اضافه را نیز برمی‌دارند.
 • جراحی افتادگی پلک پایین: در مواردی، فقط پلک پایین دچار افتادگی می‌شود. افتادگی در پایین چشم، بیشتر به شکل پف و چین خوردگی ظاهر می‌شود.
 • بلفاروپلاستی: چشم بعضی اشخاص، در هر دو پلک دچار اختلال شده و افتادگی و چین خوردگی نمایان می‌شود. این افراد نیازمند جراحی بلفاروپلاستی نیز می‌باشند.

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

تکنیک جراحی پلک یا همان بلفاروپلاستی برای رفع افتادگی و شل شدگی پوست پلک بکار می‌رود. این روش درمانی با بی‌حسی صورت گرفته و هیچگونه جای زخم جراحی بر ظاهر چشم فرد باقی نمی‌گذارد. در بعضی موارد که چشم فرد دارای توده ریز چربی نیز می‌باشد، پزشک حین انجام بلفاروپلاستی آن را نیز خارج می‌سازد.

بلفاروپلاستی همراه با لیفت ابرو به صورت همزمان

گاهی در اثر افزایش سن، علاوه بر افتاده شدن پلک‌ها، پوست پیشانی هم مقداری افتاده شده و باعث می‌شود ابروها به سمت پایین کشیده شده و افتادگی پیدا کنند. ابروها نیز مانند چشم ها در طول روز از تحرکات بالایی برخوردار هستند که خود، دلیلی برای افتادگی محسوب می‌شود. باید توجه داشت که می‌توان در جلسه های مشاوره قبل از درمان، با پزشک مشورت کرده و درخواست کنید که لیفت ابرو را همزمان با درمان افتادگی پلک انجام دهید، و این چنین در میزان هزینه بسیار به صرفه تر خواهد بود زیرا نیاز به پرداخت هزینه‌های بیمارستان به صورت جدا برای انجام لیفت پیشانی نخواهد بود.

درمان افتادگی پلک مادرزادی چگونه انجام می‌شود؟

در بسیاری از موارد، پتوز کودکان با استفاده از جراحی درمان می شود. اگر کودک دچار تنبلی چشم هم باشد، احتمال دارد درمان با قرار دادن پوشش بر روی چشم سالم، استفاده از عینک یا قطره چشمی ضروری باشد. معمولا در اوایل دوران زندگی ضرورتی به انجام جراحی در موارد خفیف تا متوسط پتوز وجود ندارد. در موارد ذکر شده و هم در موارد شدیدتر، که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، باید به طور منظم و مرتب از نظر تنبلی چشم، حالت های وابسته و عیوب انکساری توسط متخصص چشم بررسی و در صورت نیاز تحت درمان قرار گیرند.

برای تشخیص تفاوت افتادگی پلک و ابرو ویدئو روبه‌رو را مشاهده کنید.

بیهوشی در عمل افتادگی پلک

در کودکان، جراحی افتادگی پلک معمولا با بیهوشی عمومی و در بزرگسالان معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود. جراحی می تواند با استفاده از بی حسی موضعی به همراه داروی مسکن و یا بیهوشی عمومی انجام شود. در صورتی که جراحی با بی حسی موضعی به همراه داروی مسکن و یا بیهوشی عمومی انجام شود، از شش ساعت قبل نباید چیزی خورده و یا آشامیده شود.

چه زمانی پزشک تصمیم به عمل افتادگی پلک می‌گیرد؟

تشخیص لزوم انجام جراحی افتادگی پلک یا پتوز و انتخاب روش مناسب، بر اساس عوامل زیر صورت می گیرد:

 • قدرت عضلات بالا برنده و پایین آورنده پلک
 • درگیری یک یا هر دو پلک
 • وضعیت حرکات چشمی
 • شدت پتوز
 • سن کودک

جلسات مشاوره درمان افتادگی پلک با جراح متخصص چشم

در اولین جلسه مشاوره، پزشک ابتدا به بررسی و معاینه کامل چشم می پردازد تا وضعیت بینایی بیمار و میزان افتادگی پلک نیز مشخص شود. آزمایش خون، معاینات مربوط به اعصاب و بررسی عکس های قدیمی از دیگر اقداماتی هستند که از سوی پزشک انجام می شوند. در کودکان و گاهى بزرگسالان، تست هایی جهت سنجش حرکت چشم ها نیز انجام می شود تا پزشک از عدم وجود شرایط خاص پزشکی اطمینان یابد. عکس برداری قبل از عمل جهت مقایسه وضعیت پلک ها بعد از جراحی نیز معمولا انجام می شود. بعد از تصمیم به انجام جراحی، زمان عمل تعیین می شود. اما هم چنان پیش از جراحی، تست هایی به منظور ارزیابی سلامت جسمانی و هم چنین اطمینان از ایمنی جراحی انجام خواهد شد.

برای هماهنگی مشاوره با دکتر ابوالفضل رحیمی فرم زیر را پر کنید:

نام
نام خانوداگی
ایمیل
توضیحات خود را وارد کنید
شماره تماس
فرم شما با موفقیت ارسال شد. به زودی با شما ارتباط برقرار می‌شود.
متاسفانه فرم شما با موفقیت ارسال نشد. لطفا مجدد تلاش فرمایید.

تصمیم گیری در رابطه با زمان جراحی افتادگی پلک

تصمیم گیری در رابطه با زمان درمان ، جراحی، نوع جراحی  و نوع درمان افتادگی پلک مادرزادی به فاکتورهایی مختلف بستگی دارد یکی از آن ها همان طور که در قبل گفته شده بود این است که ایا این افتادگی پلک محور بینایی را درگیر کرده است یا خیر؟
از عوامل دیگر می توان به سن کودک  اشاره کرد و آیا این افتادگی یک طرفه است یا دوطرفه. ارتفاع پلک یا عضلاتی که پلک را باز و بسته می کند قدرت کافی دارد یا خیر؟
حرکات چشم مسائلی است که برای تصمیم گیری در جراحی و نوع عمل دخیل می باشد و روش های مختلفی طبیعتا در درمان وجود دارد در بعضی موارد عضله بالا برنده پلک خیلی ضعیف می باشد که در این صورت پزشک مجبور می باشد آن را تقویت کند و پلک را به عضلات پیشانی وصل کند و برای باز کردن پلک فوقانی از عضلات پیشانی استفاده نماید

چشم راست
گیف اینستاگرام
چشم چپ

نحوه انجام عمل افتادگی پلک

جراحی پتوز (افتادگی پلک) شامل کوتاه کردن عضلات و تاندون هایی است که پلک را بالا نگه می دارند. عضلات و تاندون ها مجدد به پلک بخیه زده می شوند،اين بخيه ها زير پوستى هستند. معمولا بخيه هاى پوستى نيز زده ميشود که البته طی یک تا دو هفته بعد از جراحی، برداشته خواهند شد. گاهى از ابرو و عضلات پيشانى برای بالا بردن پلک کمک گرفته می شود. این کار به دو صورت قابل انجام می باشد، یا با استفاده از تاندون عضله اى در ران و ایجاد برش در قسمت بالای زانو و یا با استفاده از مواد مصنوعی. اين جراحی  می تواند در هر دو سمت و به منظور بهبود تقارن و قرینگی انجام شود. تعداد بخیه های زده شده در پا می تواند متغیر باشد، اما معمولا بعد از گذشت ده تا چهارده روز محو خواهند شد.

تاثیر آسپیرین بر روند عمل افتادگی پلک

بیمارانی که آسپیرین و یا سایر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند، حتما باید در خصوص کاهش میزان مصرف و یا قطع مصرف دارو پیش از جراحی با پزشک مشورت داشته باشند. آن هم به این دلیل که این قبیل داروها احتمال خونریزی حین و بعد ازجراحی را افزایش می دهند.از قطع خودسرانه مصرف داروها بدون مشورت با پزشک، جدا خودداری کنید.

با این آزمون ساده دریابید که شما کاندید مناسبی برای جراحی افتادگی پلک هستید یا خیر:

760
ایجاد شده در

آیا شما به جراحی پلک نیاز دارید؟

1 / 4

سن شما چقدر است؟

2 / 4

آیا پشت پلک خود احساس سنگینی دارید؟

3 / 4

احساس افتادگی را در هر دو پلک دارید؟

4 / 4

آیا دید یک چشم یا دو چشم شما از قبل ضعیف تر شده؟

The average score is 42%

0%

جراحی افتادگی پلک چه عوارضی به همراه دارد؟

جراحی افتادگی پلک نیز متفاوت با سایر جراحی ها نيست. بالا رفتن زیاد پلک در صورتی که بعد از جراحی، پلک بیش از حد به سمت بالا کشیده شده باشد، ماساژ دادن پلک و یا کشیدن پلک به سمت پایین، البته به صورت کنترل شده و با رعایت اقدامات احتیاطی می تواند به رفع این مورد کمک کند. این کار حتما و تنها در زمانى كه پزشك شما صلاح ميداند، ميتواند انجام شود. در صورتی که شما در انتخاب جراح خود دقت نکنید ممکن است عوارضی را برای خود رقم بزنید و نیازمند جراحی دیگری در آینده جهت پایین آمدن پلک شوید. در صورتی که چشم ها هنگام خواب به طور کامل روی هم قرار نگیرند، می توان از دارو های تجویزی استفاده کرد. بنابراین دقت فرمایید که بهترین جراح و متخصص چشم مراجعه نمایید.

 • در موارد افتادگی بسیار شدید و پیچیده، گاهی ممکن است بیش از یک بار عمل جراحی لازم باشد.
 • بعد از جراحی پتوز، حتما باید بهداشت به طور کامل رعایت شود در غیر این صورت ممکن است، عفونت ایجاد کند.
 • ممکن است در چند روز اول، پلک‌ها قرینه به نظر نرسد اما با گذشت چند روز به صورت خودبه‌خود رفع خواهد شد.
 • بعد از جراحی پتوز ، ممكن است پلک خوب به سمت پایین کشیده نشود. در پتوز مادرزادی این اختلال پیش از جراحی نیز معمولا وجود دارد، اما ممکن است با جراحی تشديد شود.
 • ممکن است بلافاصله بعد از عمل، چشم بطور کامل بسته نشود، اما این عارضه معمولا مقطعی است و زود از بین می رود. در طول این مدت، می توان از قطره و پماد جهت محافظت چشم استفاده کرد.

در ادامه توجه شما را به رضایت‌مندی برخی مراجعه کنندگان دکتر ابوالفضل رحیمی جلب می‌کنیم:

یکی از موارد مهمی که هر فرد باید به آن توجه کند، تجربه و مهارت جراح برگزیده است. برای اینکه این موضوع را درست پیش ببریم باید علاوه بر تحقیق و مشاهده نمونه کار های جراح، از بیماران وی جویای رضایت مندیشان شویم. در این صورت می‌توان بهترین نتیجه را از جراحی افتادگی پلگ بدست آورد.

رضایت بیمار

حقایقی مهم از عمل افتادگی پلک

 • جراحى در حدود 80 تا 85 درصد بیماران بعد از جراحی اول با عدم تقارن یک میلی متری و یا کمتر رضايتبخش ميباشد.
 • حدود 15 تا 20 درصد بیماران ممكن است نياز به عمل مجدد داشته باشند.
 • عوارض این جراحی می تواند شامل این باشد که پلک زيادى به سمت بالا یا پایین کشیده شود و یا عدم تقارن در پلک ها مشاهده شود. افتادگی پلک می تواند در هر دوره ای از زندگی مجددا اتفاق بیفتد که ممكن است نياز به جراحى مجدد داشته باشد.. جراحی مجدد عمل پيچيده ترى نسبت به عمل اول است.
 • کبودی پلک ها و اطراف صورت بعد از جراحی کاملا طبیعی است.
 • خونریزی و عفونت معمولا به ندرت بعد از جراحی دیده می شود.
 • عدم توانایی در بستن چشم ها بعد از جراحی، بويژه در افتادگی های شدید ممكن است در اوايل بعد از عمل دیده شود. البته در طى زمان معمولا بهتر ميگردد.
 • اصلاح افتادگی پلک در یک سمت می تواند باعث ظاهر شدن افتادگی پلک در سمت دیگر شود (افتادگی که قبلا چندان مشخص نبوده).

چه مراقبت هایی بعد از جراحی افتادگی پلک لازم است؟

در کل بعد از جراحی، چشم ها 24 ساعت با پد بسته نگه داشته می شوند تا از میزان تورم کاسته شود. روز بعد از جراحی می توانید پد را بردارید.
در صورتی که هر دو چشم تحت جراحی قرار گرفته باشند و یا زمانی که میزان بینایی در چشمی که تحت جراحی قرار نگرفته کم باشد، می توان پد را چند ساعت بعد از جراحی طبق نظر پزشك از روی چشم برداشت.

مرحله 1

برای کاهش تورم حتما باید از کمپرس یخ استفاده نمایید.

مرحله 2

قطره های لازم و آنتی بیوتیک مورد نیاز را حتما تا پایان دوره استفاده نمایید تا خشکی چشم یا عفونت ایجاد نشود.

مرحله 3

هنگام خوابیدن زاویه 45 درجه داشته باشید و از خوابیدن بر روی پلکی که تحت جراحی قرار گرفته، خودداری کنید.

سایر مراقبت های ضروری بعد از عمل افتادگی پلک

 • اولین ویزیت، یک تا دو روز بعد از جراحی و ویزیت هاى بعدی طبق نظر پزشك می باشد. در طى زمان كم كم از ورم كاسته ميشود و با كاهش تورم ارزيابى دقيقترى از ميزان اصلاح شده ميتوان داشت.ندرتا بخیه ها قابل جذب است ولى معمولا حدود یک تا دو هفته بعد از جراحی کشیده می شوند.
 • از کمپرس سرد برای کاهش تورم در ناحیه استفاده نمایید اما فاموش نکنید که قبل از انجام این کار حتما با پزشک خود مشورت کنید زیرا شاید ایشان صلاح نبیند که انجام شود.
 • توصیه می شود پلک بعد از جراحی و به مدت دو تا ده روز خشک نگه داشته شود. می توانید استحمام کنید، اما حتما بعد از آن پلک را با گاز يا پارچه  پنبه اى  تمیز خشک کنید.
 • شنا کردن، استفاده از لنزهای تماسی و آرایش کردن به مدت دو هفته و یا بیشتر ممنوع می باشد.
 • در صورتی که کودکی تحت جراحی از نوع اتصال به ابرو و پيشانى قرار گرفته باشد، انجام فعالیت هایی مانند فوتبال و یا خوردن توپ به سر به مدت شش ماه ممنوع می باشد.
 • در صورت مشاهده علائمی مانند تشدید درد، بدتر شدن وضعیت بینایی و یا خونریزی بعد از جراحی حتما به پزشک مراجعه کنید.

سوالات پرتکرار مراجعه کنندگان در رابطه با افتادگی پلک

 1. درود اقای دکتر. من51 سالمه و افتادگی پلک بالا دارم. برای عمل، باید بیهوشی کامل انجام بشه؟ و اینکه مقدار هزینه چه مقدار است؟

پاسخ: معمولا بيهوشی عمومی نياز ندارد، هزينه پس از معاينات اوليه مشخص مي شود و متفاوت است.

2. تشخیص افتادگی پلک از چند ماهگی نوزاد قابل تشخیص است و آیا افتادگی فقط با عمل جراحی قابل درمان است؟ این عمل در چه سنی قابل انجام است؟

پاسخ: از ابتداي تولد، در بسياري از موارد نياز به جراحي ندارد ولي در صورت شك معاينه الزامي است.

3. من ٢٤سالمه و به طور مادر زادي افتادگی پلک داشتم طي چند عمل ظاهراخوب شدم ولي وقتي به پايين نگاه ميكنم تقريبا پلكم ثابت است و پايين نمياد و كمي هم در هنگام خواب باز ميماند سوال من اين است كه اين پايين نيامدن و باز ماندن پلك در خواب با عمل ديگه درست ميشود يا نه امكان پذير نيست!

پاسخ: درعمل پتوز شديد معمولا اين مشكل با زمان كمتر ميشود ولي ممكن است مقدار كمي از ان باقي بماند.

4. بنده افتادگی پلک بالا چشم چپ دارم به چندین دکتر مراجعه کردم بهم گفتن که اگه عمل کنم بعد از عمل دو مشکل واسه چشمم پیش می آید یکی اینکه شبها موقع خواب بازمیمونه و به پایین که نگاه میکنم سفیدی چشمم زیاد مشخص میشه لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ: سلام در جراحي پتوز بسته به عملكرد عضله ممكن است اين عارضه خفيف بويژه در اوايل پس از عمل وجود داشته باشد.

5. من بوتاکس انجام دادم برای هشتمین بار که این دفعه آخر افتادگی پلک راست پیدا کردم یا هیچ راهی نیست برای درمان یا اینکه تا چه زمانی افتادگی با من خواهد بود ؟

پاسخ: پتوزی که در اثر بوتاكس به وجود می‌آید، معمولا با از بين رفتن اثر بوتاكس بهبود ميابد.

6. من دچار بیماری میاستینی گراویس هستم که باعث افتادگی پلک من شده. هر دکتر چشمی رفتم گفتن عمل کردن برات خطرناکه امکان برگشت این افتادگی هست .به نظر شما من نمیتونم این افتادگیو عمل کنم ؟ 

پاسخ: بیماری مياستني معمولا نياز به جراحی نداشته و درمان ان طبي است، در موارد نادر و خاصي عمل امكان پذير است.

هزینه عمل افتادگی پلک

قطعا هر شخص در ابتدای انجا هرکاری، میزان هزینه برایش از اهمیت فراوانی برخوردار است. هزینه درمان افتادگی‌ پلک چشم، به عوامل مختلفی بستگی دارد. باید دانست که در بعضی افراد، حجم افتادگی بسیار شدید و در بعضی نیز میزان افتادگی خفیف است. بنابراین، بهای درمان در انواع روش‌ها و نوع افتادگی و تعداد پلک‌های دچار شده به این موضوع، متفاوت بوده و برای اطلاع دقیق از هزینه ها باید مراجعه حضوری به مطب صورت بگیرد تا همه موارد بررسی شود.

جمع بندی مطالب

به طور کلی با انجام جراحی زیبایی پلک می توان افتادگی پلک یا پتوز در بالغین و کودکان را درمان نمود و این درمان علاوه بر اینکه وضعیت ظاهری فرد را اصلاح می نماید، باعث بهبودی در دید بیمار و بینایی او می شود. در پتوز کودکان، انجام معاینات منظم چشم پزشکی در سال های اول زندگی جهت پیشگیری و درمان تنبلی چشم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار امی باشد.

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

136 دیدگاه ها
 1. سلام.من شش ماهه عمل افتادگی پلک انجام دادم ولی یکی از چشمام که افتادگی بیشتری داشته نمیتونم بالا رو نگاه کنم و باید سرمو ب سمت عقب بگیرم ک بالا رو نگاه کنم.علتش چیه؟بعد امکان بازگشت افتادگی و چربی وجود داره؟اگه داره دلایلش چیه.ممنون از وقتی که میزارید

  پاسخ
  • سلام
   با پزشك جراح خود كه در جريان معايناتتان ميباشد مشورت كنيد

   پاسخ
  • سلام
   ببخششید منم مشگل شمل رو دارم دقیقا
   چی شد؟
   مشگلتون حل شد؟

   پاسخ
   • سلام بفرمایید که چه مشکلی دارید؟

    پاسخ
    • من یه ماه پیش بلفارو پلاستی انجام دادم
     با چشم چپم نمیتونم بالا رو نگاه کنم انگار پلکم گیر میکنه میخواستم ببینم مشگل کجاست

     پاسخ
 2. سلام آقای دکتر
  من 24 سال هست که از پروتز چشم راست استفاده می کنم. ظاهر چشمم کمی کوچکتر شده . می خواستم ببینم با جراحی آیا خوب می شود یا خیر. ممنون

  پاسخ
  • سلام
   ممكن است امكان پذير باشد

   پاسخ
 3. با سلام
  بنده پسری دارم که 8 سالشه و الان چند روزی است که بستری است بخاطر درد شدید سر در بالای چشم راستش ، الان بعد از چند روز دچار افتادگی پلک راست شده و مرتب این چشمش رو میبنده و نور اذیتش میکنه .همه آزمایشها ها و سونوگرافی چشم سی تی اسکن و غیره هیچ چیز رو نشون نمیدن. ضمنا دو سال پیش هم دچار این مشکل شد و اون موقع افتادگی پلک شدید تر شد و دچار دو بینی هم شد اما بعد از چند روز بستری شدن بدون اینکه تشخیص داده بشه خود بخود خوب شد و تا امروز یعنی دو سال پس از آن هیچ مشکلی نداشت فقط گاه گاهی سردرد همان ناحیه به سراغش میامد. الان ما بلاتکلیفیم و دکتر هم نمیتونه تشخیص بده لطفا تشخیص خودتان را بگویید . و اگر درمان پذیر است آیا شما اورا درمان میکنید. با تشکر فرج امیری

  پاسخ
  • سلام
   أين مشكل مربوط به متخصص مغز و اعصاب است با انها مشورت كنيد.

   پاسخ
   • سلام من 16 سالمه و یکی از چشمام به صورت مادر زادی افتاده هست….خیلی جاها گفتن تا 18 سالگی درست ميشه و احتیاجی به عمل نیست! خیلی جاها هم گفتن باید سن از 18 رد کنه بعد عمل بشه…
    ميخواستم بدونم که این حقيقت داره ممکنه خودش درست بشه?
    و برای عمل تو دوره نوجوانی باید چند سال سن داشته باشیم?

    پاسخ
    • سلام اگر منظورتان پتوز مادرزادی باشد در همین سنی که هستید امکان عمل البته پس از معاینات لازم را دارید. پتوز معمولا خودبخود خوب نمیشود

     پاسخ
 4. من 16سالمه از بچگی ابروهام پف کردن گاهی صبح ها شدیدمیشه میشه کمکم کنید

  پاسخ
  • همراه با پدر و مادر خود جهت معاینه به پزشک مراجعه نماید .

   پاسخ
 5. سلام
  ببخشید من فرزندم 1 سالشه در مراجعه حضوری حضرتعالی فرمودید باید عمل بشه. می خواستم بپرسم در این سن عمل بشه چشم هاش قرینه میشه یا باید بعدا هم عمل زیبایی انجام بشه؟

  پاسخ
 6. بلفاروپلاستی برای این مشکل درمان قطعی محسوب میشه؟

  پاسخ
  • بله یکی از بهترین روش های درمانی برای افتادگی پلک بلفاروپلاستی میباشد.

   پاسخ
  • سلام من بخاطر افتادگی پلک شدید ب ایشون مراجعه کردم کارشون خیلی خوبه خوش اخلاق و صبور هستن مطب تمیزو استریل شده ایی دارن خیلی راضی بودم از کارشون

   پاسخ
 7. من 16 سالمه اما افتادگی پلک شدید دارم باید چیکار کنم میتونم عمل کنم یا باید صبر کنم 18 سالم بشه؟

  پاسخ
  • بله میتوان انجام داد اما حتما باید با پدر حضوری برای معاینه تشریف بیاورید

   پاسخ
 8. مادرزادی پتوز وجود داشته باشه توی چند سالگی میشه درمان کرد؟

  پاسخ
 9. سلام من چند سال پیش پلک بالا رو عمل کردم الان احساس میکنم یکی از پلکهام دوباره افتاده شده میخواستم بدونم میشه دوباره عمل کرد یا خیر؟

  پاسخ
 10. دکتر تفاوت عمل چشم لیزیک و لازیک چی هست

  پاسخ
 11. سلام من چند سال پیش پلک بالا رو عمل کردم اون احساس میکنم یکی از پلکام افتاده میشه دوباره عمل کنم یا خیر؟

  پاسخ
 12. آقای دکتر از چه سنی میتونیم عمل پشت پلک انجام بدیم

  پاسخ
 13. آقای دکتر آیا بلفاروپلاستی عوارضی نداره

  پاسخ
 14. ممنون از مطالب خوبتون خسته نباشید

  پاسخ
 15. ممنون از توضیحات خوبتون

  پاسخ
 16. هزینه بلفارو میفرمایین

  پاسخ
  • تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 17. مطالب خوبتون بسیار مفید وامونده بود

  پاسخ
 18. آیاافتادگی پلک درکودکان کاملا قابل در مان است

  پاسخ
 19. آیا افتادگی پلک در کودکان کاملا قابل درمان است؟

  پاسخ
  • نیاز به معاینه میباشد.

   پاسخ
 20. آیا سن بالا هم می تواند جراحی پلک انجام دهد

  پاسخ
  • سلام نیاز به معاینه دارد

   پاسخ
 21. درود ممنون مطالب و توضیحات بسیار مفید و کاربردی هستن

  پاسخ
 22. سپاس از مقاله مفیدتون آیا ممکن بعد از مدتی کسی که عمل بلفاروپلاستی کرده داره افتادگی مجدد پلک بشه؟

  پاسخ
 23. درود ممنون از مطالب و توضیحات بسیار مفید و کاربردی که در اختیار ما میزارید موفق باشید

  پاسخ
 24. شما لیزیک هم انجام میدین؟

  پاسخ
  • سلام بله انجام میشود.

   پاسخ
 25. ممنون از توضیحات خوبتون 😍😍😍😍

  پاسخ
 26. دکتر کار شما فوق العاده و با مهارتی که دارید انجام میشه و در کارتان بسیار مجرب هستید .از اطلاعات داده شده در این مقاله ارزشمند شما سپاسگزارم .پرتوان باشید و ماندگار .

  پاسخ
 27. من حس میکنم از ۱۴ سالگی همیشه این احساس داشتم که چرا چشمای من افتادست الان ۲۲ سالمه میتونم این مشکل رو رفع کنم؟

  پاسخ
  • سلام بله

   پاسخ
 28. سلام و تشکر از دکتر رحیمی برای مقاله جامع و مفیدی که درمورد جراحی بلفاروپلاستی ارایه داده ند،دکتر عزیز عمل بلفاروپلاستی رو باید پیش چشم پزشک انجام دادید متخصص زیبایی؟؟

  پاسخ
 29. من چشمام خیلی ضعیفه و ۱۳ سالم آیا میتونم چشمامو عمل کنم

  پاسخ
  • سلام به همراه والدین مراجعه کنید.

   پاسخ
 30. سلام دکتر جان
  بنده نمونه کارهاتون رو در فضای مجازی دیدم، واقعا عالیه، مادر بنده هم افتادگی پلک دارند و وقت گرفتیم از خدمتتون.
  ان شاالله با دستان زیبایی آفرین شما زیبایی ایشون هم دو چندان بشه.

  پاسخ
 31. جاي بخيه باقي ميمونه؟؟

  پاسخ
  • در صورتی که اصول علمی رعایت شود و توانایی جراح بالا باشد احتمال خیلی کم است.

   پاسخ
 32. واقعا این عمل جراحی تاثیر فوق العاده ای در شادابی چهره داره.
  آقای دکتر آیا بخیه ها جاشون میمونه یا به کل محو میشه؟
  نمونه کارایی که دیدم خیلی خوب و حرفه ای بودن.

  پاسخ
  • اگر پزشک حرفه ای باشد بله. سپاس

   پاسخ
 33. نحوه نوبت گیری چجوریه؟

  پاسخ
  • با شماره های تماس ارتباط برقرار نمایید

   پاسخ
 34. دکترجان عمل پتوز میشه همزمان با عمل چشم گربه ای انجام داد؟

  پاسخ
  • نیاز به معاینه چشمو پلک می‌باشد.

   پاسخ
 35. اگه کسی پلکشو عمل کرده باشه وراضی نباشه میشه دوباره عمل کنه؟

  پاسخ
  • ابتدا باید معاینه شود

   پاسخ
 36. سلام پتوز همون بلفاروپلاستیه؟

  پاسخ
  • خیر این دو با یکدیگر متفاوت هستند

   پاسخ
 37. اگه بلفاروپلاستی انجام بدم، چشمم عفونت نمیکنه؟

  پاسخ
  • سلام اگر اصولی و با علم باشد خیر.

   پاسخ
 38. سلام من بابام پلک بالاش افتادگی شدید داره جوری ک چشش خیلی تو بود دیده میشه چطوری وقت بگیریم

  پاسخ
  • با شماره های مطب تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 39. اگر مراقبت هارو کامل انجام بدیم، عفونت نمیکنه دیگه؟

  پاسخ
  • خیر.

   پاسخ
   • سلام من یکی از پلکام افتادگی داره
    ولی خب میترسم عمل کنم
    خیلی درد داره؟
    بی هوش میکنن یا فقط بی حسیه 😕

    پاسخ
    • معمولا درد قابل توجهی ندارد ولی باید ابتدا معاینه شوید

     پاسخ
 40. آیا امکان نامتقارن شدن پلک ها وجود دارد؟
  در این صورت باید چیکار کرد؟

  پاسخ
  • در صورتی که اصول علمی رعایت شود و توانایی جراح بالا باشد احتمال خیلی کم است.

   پاسخ
 41. آقای دکتر توی سن ۲۰ سالگی هم میشه عمل پلک انجام داد؟

  پاسخ
  • اگر شدت داشته باشد بله

   پاسخ
 42. دوره نقاهتش چقدر هست و جتش تا چند وقت میمونه

  پاسخ
  • نقاهت در افراد متفاوت و حدودا دو هفته است.

   پاسخ
 43. دکتر جان عدم قرینگی چشم ها رو کامل میشه برطرف کرد؟

  پاسخ
  • هیچگاه دو طرف صد در صد قرینه نبوده و نمیشوند.

   پاسخ
 44. عاااالی, بلفاروپلاستی درمانی قطعیه؟

  پاسخ
  • یکی از بهترین درمان هاست

   پاسخ
 45. رد بخیه ممکنه بمونه ؟

  پاسخ
  • اگر پیش پزشک درست انجام بشه خیر

   پاسخ
 46. بلفارو پلاستی اتجام بوم چند سال دیگه مجدد پلکم افتادگی میاره؟

  پاسخ
  • شاید مجدد ایجاد نشود

   پاسخ
 47. پلک بالا وتحتاتی تو یه جلسه عمل میشه یا نه بنوبت

  پاسخ
  • هر دو حالت امکان پذیر است

   پاسخ
 48. مادر من ۶۲ سالشونه و دیابت دارن و انسولین استفاده می کنند و هر دو چشمشون افتادگی پلک دارند میتونن عمل بلفارو انجام بدن؟

  پاسخ
  • ابتدا ازمایش های لازم را انجام سپس بررسی شود

   پاسخ
 49. سلام بلفارو پلاستی محدودیت سنی هم داره ؟؟من بابام ۵۵سالشه میشه جراحی کرد افتادگی پاکش خیلی زیاده

  پاسخ
  • خیر در این سن میتوان از این عمل استفاده کرد

   پاسخ
 50. میشه قبل از جراحی تو مشاوره انلاین باهاتون در مورد هزینه و روند جراحی مشورت کرد. چون خواهر من از کیش میخواد بیاد برای جراحی

  پاسخ
  • سلام بله حتما از طریق سامانه ماوراطب

   پاسخ
 51. سلام آیا دوران نقاهت بستگی بستگی به سن و پوست فرد داره؟

  پاسخ
  • سلام بله این موارد تاثیرگذار هستند

   پاسخ
 52. ممکنه جای بخیه ناجور بشه جاش ببمونه تو این عمل ؟ من خیلی میترسم

  پاسخ
  • در صورتی که اصول علمی رعایت شود و توانایی جراح بالا باشد احتمال خیلی کم است.

   پاسخ
 53. هزینه عمل بالا و پایین پلک چقدره ؟

  پاسخ
  • لطفا تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 54. تا چه مدت کبودی ادامه داره؟

  پاسخ
  • حدودا تا پنج روز

   پاسخ
 55. هزینش عملش چقدر هست؟

  پاسخ
  • لطفا تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 56. هزینه بلفارو میفرمایین
  و اینکه احتمال برگشت داره؟

  پاسخ
  • سلام برای اطلاع از هزینه ها تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 57. من 17 سالمه و از بچگی پلک هام افتاده بود
  بنظر شما میتونم برای عمل اقدام کنم یا هنوز زوده؟

  پاسخ
  • سلام بهتر است تا هجده سالگی صبر کنید اما میتوانید حضوری مورد معاینه قرار بگیرید.

   پاسخ
 58. دکتر جان من بعلت استفاده از عینک طبی پلک پایینم پف و تیرگی داره البته خیلی شدید نیست، چه راهکاری توصیه می فرمایید؟

  پاسخ
  • سلام ابتدا باید معاینه حضوری انجام شود و بعد بهترین درمان مشخص گردد

   پاسخ
 59. خسته نباشید،انجام عمل بلفاروپلاستی درمانی تضمینیه؟

  پاسخ
  • سلام برای بسیاری از افراد حتی با وسعت زیاد افتادگی پلک بهترین درمان است

   پاسخ
 60. ممنون از شما دکتر عزیز مطالب مفیدی بود

  پاسخ
 61. من ۲۴ سالمه. و چشم چپ، افتادگی پلک دارم. امکان جراحی در این سن هست؟

  پاسخ
  • سلام بله امکان پذیر است.

   پاسخ
 62. جا یبخیه بعد عمل چند درصد میمونه؟

  پاسخ
  • به مرور زمان بعد از گذشت یک ماه کاملا بهبود می‌یابد.

   پاسخ
 63. بازگشت نداره؟

  پاسخ
 64. سلام اقای دکتر احتمال برگشت پف چشم بعد از عمل وجود داره ؟؟؟

  پاسخ
  • سلام باید حتما پس از انجام تکنیک موارد مراقبتی رعایت گردد تا این مورد پیش نیاید.

   پاسخ
 65. در کودکان وجود داشته باشه بهتر جراحی کنند یا در بزرکی جراحی کنند ؟

  پاسخ
  • باید حتما به سن مناسب برسند.

   پاسخ
 66. جراحیش در کیلینیک هست یا بیمارستان؟

  پاسخ
  • تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 67. زمان نقاهت چقدر دقیقا؟؟

  پاسخ
  • در افراد بسته به کیفیت پوست و وسعت افتادگی متفاوت است.

   پاسخ
 68. من هم چندین سال پیش هم پلک بالا و هم پلک پایینم رو عمل کردمو خیلی راضیم

  پاسخ
 69. من ۵۰ سالمه وافتادگی پلک دارم کدوم روش برای جراحی مناسب تره

  پاسخ
  • روش بلفاروپلاستی برای شما مناسب است

   پاسخ
 70. جای بخیه ها میمونه رو صورت؟

  پاسخ
  • خیر به مروز زمان بهیود می یابد.

   پاسخ
 71. سلام
  دختر من ۱۹ سالشه و. افتادگی پلک داره
  می تونه عمل پلک انجام بده؟

  پاسخ
  • سلام بله حتما همراه با والدین مراجعه کنند

   پاسخ
 72. سلام
  وقت بخیر
  من عمل انجام دادم و ی تکه از بالای پلک برداشته شد
  چند نکته
  دکتر گفت اگر بیشتر برداشته بشه امکان داره نتونم کامل موقع خواب چشمانم رو ببندم
  به خاطرم همین کامل بهتر نشد
  آیا باز هم میتونم عمل کنم ؟

  پاسخ
  • نیاز به معاینه حضوری میباشد.

   پاسخ
 73. سلام آقای دکتر من افتادگی پلک دارم پلک چشم راستم میوفته و بعد ده روز خوب میشه و بعدش پلک چشم چپم میوفته بعضی موقع ها هم انحراف چشم پیدا میکنم رفتم پیش دکتر مغز و اعصاب بعد از انجام سی تی اسکن و آزمایش ها و ام آر ای همه سالم بودن دکتر هم قرص پیرامیست داده و پنجاه روزه استفاده میکنم ولی چشمم خوب نشده
  لطفاً راهنمایی کنید

  پاسخ
 74. سلام مرد 49 ساله دارای افتادگی پلک در هردوچشم هستم

  20 سال پیش عمل لیزبک انجام دادم. در نظر دارم عمل

  رفع افتادگی پلک انجام بدم یه وقت ویزیت و ملاقات میخام

  پاسخ
  • با شماره های تماس ارتباط برقرار نمایید

   پاسخ
 75. سلام اقای دکتر من ۸ روز هست عمل پتوز کردم پلک هام خط ها ش با هم قرینه نیست آیا به مرور خوب میشه

  پاسخ
 76. سلام اقای دکتر‌من ۲۶ سالمه و ۱۵ سال هست ک چشم‌چپم افتادگی پلک دارم حدود ۲ میل
  دکتر هم خیلی رفتم ولی جواب درستی نگرفتم میشه عمل بشه

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *