09302727818 - 02188775508 info@doctor-rahimi.com
دکتر ابوالفضل رحیمی / مقالات / تنبلی چشم چیست؟
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

تنبلی چشم چیست؟

مدت زمان مطالعه11 دقیقه

مغز انسان به صورت پیشرفته و خودکار تصویری که از چشم سالم ارسال می‌شود را می‌پذیرد و به تدریج راه های ارتباطی چشم ناسالم و دچار تنبلی را حذف می‌کند. در واقع تنبلی چشمی نوعی اختلال بینایی محسوب شده که اگر برای درمان آن سریع اقدام شود، اتفاقات ناگوار نظیر نابینایی را به وجود نمی‌آورد.

تنبلی چشم یا آمبلیوپی

آمبلیوپی (که تنبلی چشم نیز نامیده می شود) نوعی بینایی ضعیف است که گاهی در یک چشم اتفاق می افتد. این بیماری هنگامی ایجاد می شود که نحوه کار مغز و چشم دچار اختلال می شود و مغز نمی تواند بینایی یک چشم را تشخیص دهد. با گذشت زمان ، مغز بیشتر و بیشتر به چشم قوی تر اعتماد می کند، در حالی که بینایی در آن یکی چشم ضعیف تر می شود و این چنین است که نابینایی رخ می‌دهد.

تنبلی چشم از کودکی شروع می شود و شایع ترین علت از دست دادن بینایی در کودکان بشمار می‌رود. از هر 100 کودک، 3 نفر به آمبلیوپی مبتلا هستند. خبر خوب این است که درمان زودهنگام نتیجه خوبی می دهد و معمولاً از مشکلات بینایی طولانی مدت جلوگیری می کند.

نحوه دیدن

با چشم ها تصاویر را دریافت می کنیم و چشم توسط عصب بینایی می فرستد به مغز، در واقع مغز دید را می گیرد، در تنبلی چشم شرایطی وجود دارد با وجود اینکه عمده چشم سالم به نظر می رسد و یا اگر اختلالی دارد آن را برطرف کرده ایم با وجود این موارد فرد به شکل کامل نمی بیند ، تنبلی چشم یک جور اختلال می باشد که عمدتا در مغز اتفاق می افتد .

کودک با دیدن مرکز بینایی در مغزش کامل می شود ،بنابراین اگر اختلالی وجود داشته باشد که یک چشم یا هر دو چشم نتواند ببیند این اختلال باعث می شود که مرکز بینایی به خوبی در مغز تشکیل نشود ، این مرکز بینایی هم در واقع در دوران کودکی کامل می شود معمولا در سن زیر 9 سالگی این اتفاق می افتد پس از این دوران مرکز بینایی دیگر ایجاد نخواهد شد به این حالت تنبلی چشم گفته می شود که در اصلاح پزشکی به تبلی چشم آمبولوپی می گویند .

در تنبلی چشم ظاهر چشم نرمال است ، حتی اگر برای دید بهتر نیاز به عینک باشد با این حال دید فرد کامل نیست که آمبلیوپی در این رخ داده است .

اهمیت معاینه چشم

این دوران کودکی تا نه سالگی دوران حیاتی است ، از بدو تولد تا 9 سالگی مرکز بینایی ودید فرد شکل گیرد حیاتی تر است ، بنابراین بسیار پدر و مادرها باید حساس باشند تا مانعی در اختلالی در چشم فرد وجود نداشته باشد که مانع دیدن و مانع خوب دیدن شود ، زیرا پس ازسن 9 سالگی نمی توان کار عمده ای برای اصلاح دید افراد کرد .دکتر رحیمی جراح و متخصص چشم بیان می کنند معاینه دوران کودکی بسیار حیاتی است .

علائم چشم تنبل

علائم تنبلی چشم را بشناسید.

علائم و نشانه های تنبلی چشم عبارتند از:

 • چشمی که به طرف داخل یا بیرون منحرف می شود.
 • چشمانی که به نظر می رسد با هم کار نمی کنند.
 • ضعیفی قوه ادراک
 • خیره شدن یا بسته شدن یک چشم
 • کج کردن سر
 • نتایج غیر طبیعی آزمایشات غربالگری بینایی

گاهی تنبلی چشم بدون معاینه چشم مشخص نمی شود.

علت تنبلی چشم

تنبلی چشم به دلیل تجربه غیرطبیعی بینایی در اوایل زندگی ایجاد می شود. وقتی که مسیرهای عصبی بین یک لایه نازک از بافت (شبکیه) در پشت چشم و مغز تغییر می کند. چشم ضعیف تر سیگنال های دیداری کمتری دریافت می کند. در نهایت ، توانایی کار چشم ها با هم کاهش می یابد و مغز ورودی چشم ضعیف را سرکوب می کند یا نادیده می گیرد.

علت های مختلفی برای تنبلی چشم وجود دارد ، یکی از علت های تنبلی چشم انحراف چشم است ، اگر یکی از چشم ها انحراف داشته باشد تصویر خوبی تشکیل نمی شود و مغز ممکن است تصویر را حذف کند بنابراین از چشم به مغز تصویر خوبی ارسال نمی شود بنابراین مرکز چشم که مربوط بینایی است به خوبی تشکیل نمی شود .

هر چیزی که بینایی کودک را تار کند یا باعث از بین رفتن چشم شود ، می تواند باعث تنبلی چشم شود. علل شایع این بیماری عبارتند از:

 • عدم تعادل عضلات (استرابیسم آمبلیوپی). شایع ترین علت تنبلی چشم عدم تعادل در ماهیچه هایی است که چشم ها را حرکت می دهند. این عدم تعادل می تواند باعث انحراف یا معکوس شدن چشم ها شود و از همکاری آنها جلوگیری می کند.
 • تفاوت در وضوح دید بین چشم ها (آمبلیوپی انکساری). تفاوت چشمگیر بین نسخه های تجویز شده در هر چشم ( اغلب به دلیل دور بینی اما گاهی به دلیل کوته بینی یا انحنای سطح ناهموار چشم (آستیگماتیسم) ) می تواند باعث تنبلی چشم شود.
 • به طور معمول از عینک یا لنز برای اصلاح این مشکلات انکساری استفاده می شود. در بعضی از کودکان تنبلی چشم ترکیبی از استرابیسم و ​​مشکلات انکساری است.
 • مشکل در یکی از چشم ها ( مانند یک منطقه کدر در لنز ) می تواند جلوی دید واضح را در آن چشم بگیرد. آمبلیوپی در دوران نوزادی برای جلوگیری از افت دائمی بینایی نیاز به درمان فوری دارد و اغلب شدیدترین نوع آمبلیوپی است.

علت دیگر تنبلی چشم پتوز است ،اگر پلک بالا افتادگی داشته باشد به گونه ای که محور بینایی و دید کودک را بگیرد طبیعا دید کامل نخواهد شد در نتیجه فرد با تنبلی چشم روبرو خواهد شد .

علت دیگر تنبلی چشم آب مروارید مادرزادی است ،اگر کودکی آب مروارید مادرزادی داشته باشد بلطبع این مورد مانع دید کودک را می گیرد ، در نتیجه تنبلی چشم رخ می دهد .

یکی از موارد دیگر تنبلی چشم ضعیف بودن چشم از نظر نزدیک و یا دور بین بودن چشم است ،آستیکمات چشم زیاد باشد تنبلی چشم رخ می دهد ، اگر پدر و مادر این مورد را تشخیص ندهند و یا پزشک این مورد را به موقع نتواند تشخیص دهد باعث میشود که در یک چشم یا هر دو چشم تاری دید ایجاد شود در نتیجه در مرکز بینایی کامل تشکیل نمی شود و این امر سبب ایجاد تنبلی چشم می شود .

تنبلی چشم

مواردی که در فوق ذکر شد شایع ترین علت های تنبلی چشم است ، در واقع هر موردی که باعث تاری دید کودک شود تنبلی چشم را به همراه دارد .

آیا فرزند من در معرض خطر تنبلی چشم است؟

بعضی از بچه ها با آمبلیوپی متولد می شوند و بعضی دیگر در سنین کودکی به آن مبتلا می شوند. احتمال وجود آمبلیوپی در بعضی کودکان زیاد است ، از جمله:

 • نوزادانی که زود متولد شده اند. ( نوزادان زودرس )
 • نوزادانی که در بدو تولد کوچکتر از حد متوسط و نرمال ​​بودند.
 • کودکانی که سابقه خانوادگی آمبلیوپی ، آب مروارید دوران کودکی یا سایر بیماری های چشمی داشته باشند.
 • کودکانی که دارای ناتوانی در رشد هستند.

پزشک چگونه تنبلی چشم را تشخیص می دهد؟

همه کودکان باید قبل از سن مدرسه آزمایش بینایی انجام دهند. پزشک کودک شما در مدرسه بررسی می کند که:

 • هیچ چیز مانع از ورود نور به چشم آنها نمی شود
 • هر دو چشم به یک اندازه خوب می بینند
 • هر چشم همانطور که باید حرکت می کند

اگر مشکلی وجود داشته باشد ، ممکن است پزشک یا پرستار مدرسه به شما پیشنهاد دهند که کودک خود را نزد متخصص چشم ببرید. اگر احساس می کنید مشکلی در بینایی کودک شما وجود دارد – حتی اگر در بررسی بینایی چیزی نشان داده نشود – با یک پزشک چشم کودکان قرار ملاقات بگذارید.

برخی از متخصصان مراقبت از چشم می گویند بچه ها باید در 6 ماهگی ، 3 سالگی و بعد از ان هر ساله معاینه چشم داشته باشند. از پزشک خود بپرسید چه چیزی برای فرزند شما مناسب است.

پزشکان چشم نوزادان و کودکان خردسال را با مشاهده چگونگی دنباله روی چشمانشان نسبت به جسم متحرک آزمایش می کنند. همچنین ممکن است هر بار یک چشم را بپوشانند و واکنش کودک را بررسی کنند.

درمان تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم چیست؟

اگر مشكلی در بینایی باعث تنبلی چشم می شود ، ممكن است پزشك ابتدا آن را درمان كند. به عنوان مثال ، پزشكان عینك یا لنز (برای كودكان كوته بین یا دور بین) یا جراحی (برای كودكان دارای آب مروارید) را توصیه كنند.

مرحله بعدی آموزش مجدد مغز و مجبور کردن آن برای استفاده از چشم ضعیف است. هرچه بیشتر مغز از آن چشم استفاده کند ، قویتر می شود. درمان ها عبارتند از:

چشم
قطره چشم

پوشاندن چشم قوی تر: با پوشاندن چشم تنبل با چشم بند، مغز مجبور است از چشم ضعیف تر برای دیدن استفاده کند. بعضی از بچه ها فقط باید 2 ساعت در روز چشم بند را ببندند ، در حالی که ممکن است کودکان دیگر مجبور باشند از زمانی که بیدار می شوند، از آن استفاده کنند.

ریختن قطره های مخصوص چشم در چشم قوی تر: روزی یک بار استفاده از قطره آتروپین ممکن است به طور موقت باعث تاری دید نزدیک شود ، که ناخوداگاه مغز مجبور می شود از چشم دیگر استفاده کند. برای برخی از کودکان ، استفاده از چشم بند به خوبی این روش درمانی عمل نمی کند و استفاده از ان برای  بعض  از والدین آسان تر است.

 پس از شروع درمان در کودکان ، ممکن است طی چند هفته بینایی وی بهتر شود. اما احتمالاً ماه ها طول می کشد تا بهترین نتیجه را بگیرید. پس از آن ، ممکن است گاهی اوقات کودک شما دوباره نیاز به استفاده از این روش های درمانی داشته باشد تا از بازگشت آمبلیوپی جلوگیری کند. هرچه درمان در کودکن مبتلا به انتلوپی زودتر شروع شود ، بهتر است. کودکانی که بدون درمان بزرگ شوند ممکن است در طول زندگی دچار مشکلات بینایی شوند. درمان آمبلیوپی معمولاً در بزرگسالان کمتر از کودکان موثر است.

سوالات متداول از دکتر ابوالفضل رحیمی                                                           

یکی از سوالات متداولی که از دکتر رحیمی جراح و متخصص چشم پرسیده می شود این است که چگونه می توان تنبلی چشم را تشخیص داد ؟

اگر والدین انحراف یا سفیدی داخل چشم می بینند و یا قسمت مرکز دید سفیدی است و یا افتادگی دارد پدر و مادر می توانند تنبلی چشم را تشخیص دهند بلافاصله پس از مشاهده این موارد باید به پزشک مراجعه نمایند ، ولی به طور کلی چشم باید مورد معاینه قرار گیرد معمولا این کار توسط متخصص اطفال انجام می شود ولی اگر پدر و مادری دسترسی به پزشک جراح چشم دارند بهتر است کودک را برای معاینه دقیق به پزشک جراح چشم ببرند .

دکتر ابوالفضل رحیمی جراح و متخصص چشم و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم از انگلستان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی می پردازد. به منظور مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالفضل رحیمی مراجعه نماید .

البته به طور غربالگری در کشور در سن 3 الی 6 سال در کشور در مطب کودک این امر انجام می شود ، این امر قبل از رفتن کودک به مدرسه انجام می شود نکته ای که وجود دارد حتما باید این کار انجام شود .

اگر پزشک اطفال هم اگر اشکالی دید بهتر است به چشم پزشک این امر را ارجاع دهد تا درمان انجام شود .

اگر پدرو مادر متوجه شدند که کودک به تنبلی چشم مبتلا شده است ، آیا می توان کاری کرد ؟

بله – تا سن 9 سالگی بهبود مرکز بینایی وجود دارد بنابراین اقدامات درمانی که توسط پزشک انجام می شود بسیار کمک کننده خواهد بود .

منابع

https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/amblyopia-lazy-eye

https://www.aao.org/eye-health/diseases/amblyopia-lazy-eye

https://www.webmd.com/eye-health/amblyopia-child-eyes

برخی از خدمات دکتر الولفضل رحیمی

افتادگی پلک از نوع پتوز

سوالات متداول افتادگی پلک فوقانی

درمان افتادگی پلک مادرزادی پتوز

بهترین درمان افتادگی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
برچسب ها:
مقالات مرتبط
قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه، زمانی اتفاق می‌افتد که سطح جلویی شفاف و گنبدی شکل چشم شما نازک می‌شود و به تدریج به سمت بیرون به...

مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

جراحی پلک در دسته جراحی های زیبایی می‌باشد اما به اندازه جراحی سایر اندام ها سخت و دشوار نیست اما چون با چشم...

گل مژه و درمان آن

گل مژه و درمان آن

به التهاب و عفونت غده های چربی لبه پلک، گل مژه گفته می شود که به شکل توده ای در لبه پلک ظاهر می شوند و بسیار...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.