09302727818 - 02188775508 info@doctor-rahimi.com
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

پیرچشمی چیست؟

مدت زمان مطالعه6 دقیقه

زمانیکه قدرت دید چشم کافی نباشد پیرچشمی به وجود می آید، پیرچشمی اغلب در سن 40 به بالا اتفاق می افتد ولی ممکن است همه افراد دچار پیر چشمی شوند. چشم برای دیدن دور و نزدیک، به تغییر قدرت عدسی نیاز دارد، پیرچشمی زمانی اتفاق می افتد که فرد دور را خوب می بیند ولی قدرت عدسی چشم برای دید اجسام نزدیک ضعیف می شود که در این حالت از عینک مطالعه و نزدیک بین استفاده می شود. به جز افزایش سن، سواد و کار فرد نیز در مبتلاشدن به این بیماری چشمی موثر است. اگر فردی مطالعه نکند و یا کارش به صورتی نباشد که از چشمشان در فاصله نزدیک استفاده کنند، اینگونه افراد دچار پیرچشمی نمی شوند. اصولا افرادی که زندگی سالم تری دارند دیرتر دچار این مشکل چشمی می شوند. کشیدن سیگار و استفاده از الکل باعث می شود که زودتر به این بیماری چشمی دچار شوید. عوامل دیگری مانند شرایط آب و هوا و نژاد فرد و تغذیه نیزدر مبتلا شدن به پیرچشمی موثر است. این بیماری چشمی هیچ گونه عارضه ای برای فرد ندارد و همه افراد بر اثر گذشت زمان درگیر آن می شوند.و تنها راه درمان آن استفاده از عینک مطالعه و یا نزدیک بین می باشد.

پیرچشمی چیست؟

علائم پیرچشمی

 • احساس سرگیجه یا سر درد در هنگام مطالعه
 • عدم توانایی فرد در مطالعه از فاصله نزدیک و نیازمندی به نور مستقیم هنگام مطالعه
 • دید فرد در نقاط نزدیک تار و غیر واضح می شود.
 • خواب آلودگی چشم در حین مطالعه طولانی مدت
 • وقتی دید نزدیک در هنگام مطالعه و یا هر کاری با مشکل مواجه می شود و تار می شود.
 • فرد در هنگام مطالعه دچار سرگیجه شود.

پیر چشمی غیر قابل اجتناب است اما می توان با تنظیم ساعت خواب و خواب کافی، مصرف کافی و به اندازه میوه و سبزیجات ،استفاده از عینک آفتابی مناسب و عدم استمال سیگار ، وقوع آن را به تاخیر انداخت .

چه کسانی زودتر دچار پیر چشمی می‌شوند ؟

معمولا افراد دور بین زودتر از دیگران به پیر چشمی مبتلا می شوند و پیر چشمی معمولا در زنان زود تر از مردان و در سیاه پوستان سریع تر از سفید پوستان ایجاد می شود . البته برخی بیماری ها وو برخی دارو ها (دارو های الکل دار،دارو های ضد اضطراب ،دارو های ضد افسردگی، ضد اسپاسم، آنتی هیستامین ها و …) در ابتلا به پیر چشمی تاثیر گذار هستند. همچنین رژیم غذایی ناصحیح و سابقه جراحی در قسمت داخلی چشم نیز تاثیر به سزایی در ابتلا به پیر چشمی دارد.

پیرچشمی به سادگی و با معاینه ساده متخصص جراحی ترمیم چشم قابل تشخیص است و نیاز به انجام آزمایشات خاصی ندارد. بدین منظور پزشک قطره ای را در چشم شما ریخته که این قطره تا چند ساعت بعد، چشم را به نور حساس می سازد. بهترین متخصص و جراح چشم به بزرگسالان بالای 55 سال توصیه می کنند ، هر دوسال یکبار برای معاینات پزشکی مراجعه کنند و از این موضوع غافل نشوند.

درمان پیرچشمی

 • استفاده از عینک نزدیک بین
 • استفاده از لنز و عدسی مثبت
 • گذاشتن لنز چند کانونی داخل چشمی
 • جراحی انکساری

 ساده ترین راه برای اصلاح دید کسانی که دچار پیرچشمی هستند استفاده از عینک است . به طور کلی ممکن است افراد بالای 40  سال برای مطالعه به عینک احتیاج پیدا کنند که در افراد بسیار شایع است. کسانی که تا قبل از ابتلا به پیر چشمی از عینک استفاده می کردند (نزدیک بین یا دور بین) برای اصلاح دید خود به دو عینک، برای دید دور و نزدیک احتیاج خواهند داشت .

در بازار عینک های دوکانونه نیز وجود دارد که بخش بالای عدسی آنها برای دید اجسام دور و بخش پایین آن برای مشاهده اجسام نزدیک متناسب سازی شده است.

بعد از ظهور پیر چشمی ممکن است هر دو یا سه سال نمره عینک فرد افزایش یابد از این رو توصیه می شود فرد مبتلا به پیری چشم برای معاینات دوره ای به چشم پزشک مراجعه کند . توجه کنید که استفاده از عینک تنها برای اصلاح دید استفاده می شود و تاثیر درمانی ندارد پس نمی توان انتظار داشت بعد از مدتی استفاده از عینک دیگر نیازی به آن نباشد و فرد بتواند بدون عینک مطالعه کند !

پیر چشمی

لنز های تماسی مثل عینک های دو کانونه عمل می کنند تنها با این تفاوت که آن ها لنز هستند . البته باید توجه داشت که در استفاده از این لنز ها رعایت اصول بهداشتی در نگهداری و گذاشتن و برداشتن لنز ها حائز اهمیت است و در سلامت بینایی فرد تاثیر گذار است. جراحی و درمان های لیزری نیز از دیگر روش های اصلاح دید افراد دچار پیر چشمی است . یکی از روش های متداول جراحی ، جراحی و اختصاص یک چشم برای دید نزدیک و اصلاح چشم دیگر برای مشاهده اجسام دور می باشد . بدین ترتیب شاید فرد دوربین، دید تار تری داشته باشد ولی قادرخواهد بود تا دید نزدیک بهتری داشته باشد .

روش درمانی کمرا برای کسانی که دید دور خوب داشته اما بر اثر پیر چشمی دید نزدیک خوبی ندارند، قابل استفاده است. کمرا وسیله ای کوچک است که به وسیله جراحی در مرکز قرنیه و جلوی مردمک چشم کارگذاشته می شود و به دامنه ی دید را وسعت می بخشد و به فرد دید نزدیک خوبی می دهد بدون آن که دید دور فرد دچار مشکل یا تاری شود.

دکتر ابوالفضل رحیمی جراح و متخصص چشم و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم از انگلستان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی می پردازد. به منظور مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالفضل رحیمی مراجعه نماید .

پیشگیری از پیرچشمی

 • به صورت منظم تحت پزشک متخصص چشم باشید.
 • کنترل بیماری های دیابت، فشار خون که در بینایی فرد موثر است.
 • در صورت بروز کاهش بینایی، تنبلی چشم، تاری دید چشم ها، جرقه های نوری، لکه های سیاه در میدان دید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
 • استفاده از عینک به دستور پزشک با شماره درست
 • سعی کنید خواب کافی داشته باشید حداقل 8 ساعت در شبانه روز بخوابید.
 • از هویج و مرکباتی که دارای ویتامین cوa هستند استفاده نمایید.
 • حتما از عینک آفتابی استفاده نمایید، زیرا اشعه خورشید باعث پیری چشم می شود.
 • شغل مناسب انتخاب نمایید که زیاد مجبور نباشید از دید نزدیک استفاده نمایید.

برخی از خدمات دکتر الولفضل رحیمی

افتادگی پلک از نوع پتوز

سوالات متداول افتادگی پلک فوقانی

درمان افتادگی پلک مادرزادی پتوز

بهترین درمان افتادگی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
برچسب ها:
مقالات مرتبط
قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه، زمانی اتفاق می‌افتد که سطح جلویی شفاف و گنبدی شکل چشم شما نازک می‌شود و به تدریج به سمت بیرون به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.