09302727818 - 02188775508 info@doctor-rahimi.com
دکتر ابوالفضل رحیمی / متفرقه / لیزیک چشم چیست؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

لیزیک چشم چیست؟

مدت زمان مطالعه8 دقیقه

عمل لیزیک چشم برای اصلاح دید و رفع عیوب انکساری انجام می شود. در این عمل جراحی ابتدا یک لایه ی نازک از قرنیه ی چشم تراشیده می شود و سپس قرنیه توسط لیزر به اندازه ی مورد نظر می رسد. طبق تحقیقات و آمارها،  96 درصد از کسانی که این عمل را انجام می دهند از نتایج آن راضی هستند.

لیزیک در ایران به عنوان یک اسم عامی که برای جراحی هایی که در جهت رفع عیوب انکساری با کمک لیزر انجام می شود به کار می رود ولی در واقع لیزیک یکی از روش های جراحی رفع عیوب انکساری با لیزر می باشد و بعد از آن تکنیک های دیگری مانند لازک و پی آرکی عنوان شده است ولی در کل، بین عموم مردم تمامی این روشها به نام لیزیک شناخته می شود. درواقع لیزیک چشم توسط بهترین جراح و فوق تخصص چشم به کمک لیزر برای رفع عیوب انکساری که شامل نزدیک بینی، دوربینی و آستیک ماتیسم است صورت می گیرد.

لیزیک

چشم مانند یک عدسی عمل می کند و نوری که از اجسام بازتاب می کند بروی شبکیه خودش می اندازد . در جلو ترین قسمتی که نور با آن برخورد می کند لایه ای به نام قرنیه وجود دارد، قرنیه ضخامت بسیار نازکی دارد(در حدود نیم میلی متر) است و در واقع کل این جراحی خانواده لیزیک بروی این نیم میلی متر انجام می شود. قرنیه از 5 لایه تشکیل شده است و درواقع اگر بخواهیم خیلی دقیق تر بیان کنیم جراحی لیزیک در لایه میانی قرنیه انجام می شود که بیشترین قسمت قرنیه را تشکیل می دهد. قرنیه خود همانند یک لنز برای چشم عمل می کند در واقع جراح در لیزیک شکل قرنیه را توسط لیزر تغییر می دهد و عیوب انکساری که شامل نزدیک بینی، دور بینی و آستیکماتیسم است را برطرف می نماید. البته شایعترین موردی که استفاده می شود برای بیماران نزدیک بینی می باشد که بیشترین موفقیت را دارد. همچنین برای افراد دوربین وآستیکماتیسم نیز این روش جراحی رفع عیوب انکساری با لیزر انجام می شود.

معمولا تصاویر در شبکیه چشم در پشت چشم شما متمرکز می شوند. اگر چشم شما دوربین، نزدیک بین و یا آستیکمات باشد این تصاویر در جای دیگری متمرکز می شوند و در نتیجه دید شما تار می شود.

لیزیک

مقدار دید چشم بعد از لیزیک

در لیزیک سعی بر این است که فرد عینک را از چشمان خود بردارد، اگر چه این موضع بصورت صد در صد نمی باشد. درواقع 90 درصد افرادی که عمل می شوند، ممکن است بعد از عمل، دید 5 دهم تا 10 دهم داشته باشند که این یک مقدار دید قابل قبولی است، بنابرین اگر یک شخص فرد حساسی باشد و می خواهد حتما بالاترین دید را داشته باشد، باید به این موضوع توجه کند که این عمل همیشه صد در صد نیست و ممکن است دید صد در صد کامل بدون عینک پیدا نکند و گاهی اوقات نیاز پیدا کند که از عینک استفاده نماید. اما اکثریت افراد بعد از جراحی نیاز پیدا نمی کنند که از عینک استفاده کنند.

تفاوت روش های لیزیک، لازک و پی آرکی

تفاوت های مختصری بین روشهای لیزیک ، لایزک و پی آرکی وجود دارد به این صورت که در روش لیزیک یک لایه نازکی از قسمت های قدامی قرنیه را برداشته می شود و سپس لایه زیرین آن لیزر می شود و مجددا ان لایه برگردانده میشود اما در روش های لازک و پی آر کی که نسبت به روش های دیگر پیشرفته تر و محبوب تر است و به بیماران بیشتر توصیه می شود این لایه برداشته نمی شود و خطرات احتمالی ناشی از عمل کاسته می شود اما لیزیک هم در موارد خاصی جای استفاده هنوز دارد. عمده روش هایی که توسط من انجام می شود همان روش های پیشرفته لازک و پی آر کی است.

لیزیک چشم

کاندیدای مناسب برای جراحی لیزیک چشم

افرادی که خواستار و کاندیدای مناسب جراحی لیزیک هستند، باید انتظارات واقعی داشته باشند. درواقع افراد با مشورت پزشک، می‌توانند از روش های دیگر مانند کنتاکت لنز نیز برای رفع مشکلات خود استفاده نماید. در بسیاری از موارد انتخاب لیزیک می تواند برای بیمار راحت تر باشد تا اینکه بخواهند دائما از عینک استفاده کنند یا لنز خود را عوض نمایند. درواقع استفاده از عینک و لنز محدودیت هایی از لحاظ مراقبت وهمچنین در مواردی که فرد بخواهد ورزش انجام دهد، دارد. در نتیجه برای افرادی که با وجود لنز و عینک دچار محدودیت هستند، عمل های خانواده لیزیک روش مناسبی می باشد. این عمل جراحی به طور کلی 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.

 • افراد متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشند.
 • کسانی که شماره چشم آنها در یک سال اخیر ثابت بوده است.
 • کسانی که قرنیه آنها ضخیم است.
حالات دید چشم
چشم بعضی افراد نزدیک بین است. یعنی فقط اجسامی که نزدیک هستند، به وضوح دیده شده و اجسام دور را تار می بینند. نقطه ی کانونی تجمع پرتوهای نور، کمی جلوتر از شبکیه قرار می گیرند و باعث تار دیده شدن اجسام در فاصله ی دور می شود.
چشم بعضی افراد دوربین است. یعنی فقط اجسامی که دور هستند، به وضوح دیده شده و اجسام نزدیک را تار می بینید. نقطه ی کانونی تجمع پرتوهای نور، انتهای شبکیه قرار می گیرند و باعث تار دیده شدن اجسام در فاصله ی نزدیک می شوند.
چشم برخی اشخاص آستیکمات است. آستیکمات بودن چشم به این گونه است که افراد هم اجسام دور و هم اجسام نزدیک را تار می بینید. وقتی قرنیه چشم به اندازه ی کافی گرد و مدور نیست، نور بعد از ورود به آن نمی تواند به طور منسجم و یکدست منتشر شود و در نتیجه اجسام تاردیده می‌شود.

استفاده از لنز طبی قبل از عمل لیزیک چشم

به یاد داشته باشید که تا چند هفته قبل از عمل جراحی باید استفاده از لنز طبی را متوقف کنید و از عینک به جای آن استفاده کنید. لنز طبی شکل طبیعی قرنیه را تغییر می دهد و این ممکن است تاثیرات نا مطلوبی در نتیجه ی جراحی داشته باشد.

انتظارات از جراحی لیزیک چشم

 بنابرین افراد باید انتظارات واقعی از این جراحی داشته باشند و به این صورت نیست که فردی با عینک، حتی کمی مشکل دید دارد یعنی با عینک دیدش کامل نمی شود، تصور کند که اگر عمل لیزری به این روش انجام دهد دیدش بیشتر از مواقعی می شود که از عینک استفاده می کند. در واقع نهایت دید بیمار در این روش معمولا مانند اندازه ای است که قبلا فرد از عینک استفاده می‌کرد اما با وضوح بیشتر و این بار بدون عینک!

فواید معایب
دید چشم بعد از یک روز بهبود می‌یابد.امکان بالا رفتن دوباره شماره چشم بعد از سال‌ها امکان پذیر است.
عدم استفاده از عینک بعد از لیزیک
عدم نیاز به بخیه پس از جراحی
وضوح بالای دید

مراقبت قبل از لیزیک

به یاد داشته باشید که تا چند هفته قبل از عمل جراحی باید استفاده از لنز طبی را متوقف کنید و از عینک به جای آن استفاده کنید. لنز طبی شکل طبیعی قرنیه را تغییر می دهد و این ممکن است تاثیرات نامطلوبی در نتیجه ی جراحی داشته باشد.

مراقبت های لازم بعد از عمل های خانواده لیزیک

 • داروهایی بعد از لیزیک چشم برای بیمار توسط پزشک تجویز می شود که باید در مصرف آن‌ها توجه نمود. در طی این مدت قطره ها را باید در زمان تعیین شده، استفاده کرد. 
 • بعد از عمل چشم ها نباید مالیده شود و در بسیاری از موارد پزشک یک لنز (به عنوان یک پانسمان) که به ترمیم کمک می کند، در داخل چشم و بر روی قرنیه در چند روز اول قرار می دهد که بعد از چند روز برداشته می شود.
 • داشتن همراه برای بیمار بلافاصله پس از عمل  ضروری می باشد، زیرا  بیمار بدلیل سوزش، اشک ریزش و دردی که خواهد داشت؛ نمی تواند رانندگی کند.
 • درد یا سوزش در روزهای اولیه طبیعی است و به مرور زمان برطرف می شود اما دید نهایی معمولا چندین ماه طول می کشد که ثابت شود.
 • سه روز بعد از جراحی لیزیک، از استحمام پرهیز شود.
 • تا دو روز با مدت زمان زیاد به تلویزیون نگاه نکنید.
 • لوازم آرایش چشمی، تا مدتی پس از لیزیک چشم استفاده نشود.
 • تا یک هفته از رانندگی کردن، خودداری فرمایید.

نتیجه جراحی لیزیک

دید بیشتر کسانی که عمل لیزیک چشم انجام می دهند بعد از انجام عمل عالی می شود. این افراد می توانند بعد از عمل جراحی ورزش کنند، شنا کنند و صبح که از خواب بیدار می شوند، بدون استفاده از عینک  تصاویر را به وضوح ببینند. با این وجود، ممکن است در موارد استثنایی، نتایج حاصل از عمل لیزیک چشم بلند مدت نباشند.

برخی از خدمات دکتر رحیمی :

جراحی پلک

جراحی افتادگی ابرو

درمان افتادگی پلک

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
مقالات مرتبط
اشک ریزش

اشک ریزش

اشک مایع بسیار حیاتی است که برای ساختمان چشم و سلامت ساختمان چشم ضروری است ، اشک از یکسری غده ها فرعی و...

برخی بیماری های چشمی

برخی بیماری های چشمی

چه سنی برای انجام عمل لیزیک مناسب است؟ عمل های رفع عیب های انکساری که به عنوان عمل های لیزیک بین مردم معروف...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.