info@doctor-rahimi.com

دکتر ابوالفضل رحیمی / مقالات / تاثیرات جراحی پلک بر چهره
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

تاثیرات جراحی پلک بر چهره

مدت زمان مطالعه8 دقیقه

این روزها جراحی پلک یا بلفاروپلاستی به یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی در سراسر دنیا تبدیل شده و تقاضا برای آن روز به روز در حال افزایش می باشد. جراحی پلک با هدف برداشتن پوست زائد اطراف چشم، رفع پف و افتادگی پلک ها انجام می شود و تاثیر بالایی روی زیباتر شدن چهره دارد.از لحاظ زیبایی چشم ها یکی از تاثیرگذارترین اجزای چهره می باشند و همیشه مورد توجه می باشند. از زمان های گذشته تاکنون نیز اشعار زیادی درباره ی چشم ها و نگاه نافذ سروده شده است.متاسفانه این عضو تاثیرگذار بسیار حساس بوده و نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد.

با افزایش سن، نخستین علائم پیری اطراف چشم ظاهر می شوند و زیبایی و جذابیت را تحت تاثیر قرار می دهند.

از جمله علائمی که باعث می شود افراد پیرتر به نظر برسند افتادگی پلک، چین و چروک عمیق، پف پلک پایین و تیرگی آن و … می باشد. البته گاهی پف یا تیرگی زیر چشم مربوط به علل داخلی و یا ژنتیکی بوده و لزوما به معنی پیری نمی باشد.

جراحی پلک چیست؟

با افزایش سن و پیر شدن، پوست به مرور خصلت ارتجاعی خود را از دست می دهد. فقدان کشش مناسب در کنار کشش پیوسته ی ناشی از نیروی جاذبه، موجب جمع شدن پوست زائد در پلک های بالا و پایین می شود.

در پلک های فوقانی، چین اضافی روی پوست پلک می تواند حالت آویزانی بگیرد و مانع دیدن شود.

چربی های بالشتک کره چشم نیز می توانند موجب تورم در پلک های فوقانی و پایین شوند. غشای ضعیفی که چربی را در جای خود نگه می دارد با بالا رفتن سن ضعیف می شود و موجب می شود چربی مانند فتق به جلو و پایین متمایل شود.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی روشی بسیار مناسب برای رفع دائمی افتادگی پلک ها، پف زیر چشم و … است که نام دیگر آن جراحی لیفت چشم هم می باشد.

لازم به ذکر است تنها با این جراحی نمیتوان مشکلاتی مثل تیرگی زیر چشم، خطوط پنجه کلاغ و … را رفع نمود و در کنار آن بایستی از سایر روش ها مثل لیزر تراپی نیز کمک گرفت.

علاوه بر جنبه های زیبایی، جراحی پلک برای افراد مسنی که با افتادگی پلک دچار کاهش بینایی شده اند، نوعی روش درمانی مناسب می باشد.

با کمک جراحی پلک میتوان ایرادات ظاهری چشم ها را رفع نمود و زیبا و شاداب به نظر رسید.

از جمله کاربردهای بلفاروپلاستی عبارتند از:

رفع پف پلک بالا و پایین

رفع پف پایین چشم

رفع افتادگی ناشی از پیری در پلک بالا

برطرف کردن چین و چروک دور چشم

جراحی پلک

کاندیداهای مناسب جراحی پلک ( بلفاروپلاستی )

بهترین کاندیدای لیفت چشم افرادی هستند که از سلامتی خوبی برخوردار هستند کاندیدای مناسبی برای بلفاروپلاستی می باشند. اغلب بیماران متقاضی بلفاروپلاستی یا جراحی پلک بالای 35 سال هستند، اما اگر پلک های گشاد یا افتادگی پلک شما ارثی می باشد، شاید لازم باشد زودتر از 35 سال اقدام به انجام بلفاروپلاستی نمایید. جراحی زیبایی پلک تحت عنوان بلفاروپلاستی شناخته می شود، در افرادی که دچار چین و چروک پلک بالا هستند و پوست اضافه بر روی مژه آنها کشیده می شود مناسب است.

در صورتی که افتادگی پلک به قدری باشد که میدان دید محیطی فرد تحت تاثیر قرار گرفته باشد این جراحی گزینه مناسبی خواهد بود. افرادی که نیاز به رفع افتادگی پلک و جوانسازی چشم ها دارند می‌توانند از این جراحی استفاده بکنند.

انواع جراحی پلک

جراحی پلک شامل:

  • جراحی پلک فوقانی
  • جراحی پلک تحتانی 
  • جراحی هردو پلک

درمان افتادگی پلک پایین

این عمل برای از بین بردن پف پلک پایین و بیرون زدگی هایی که ناشی از تجمع چربی می باشد مد نظر قرار می‌گیرد.

بعد از اتمام این عمل هیچ گونه جای زخم یا اسکار باقی نخواهد ماند ، زیرا این عمل به صورت کاملاً تخصصی با استفاده از تکنیک های بسیار نوین انجام می شود.

به صورت همزمان با خارج کردن چربی ها از زیر پوست می توان عمل لیفت پوست پلک را نیز انجام داد. چربی ها از طریق برشی در سطح داخلی پلک برداشته می شود به همین دلیل است که کبودی و ترمیم آن بسیار سریع اتفاق می‌افتد و هیچ گونه جایی از جراحی باقی نمی ماند.

درمان افتادگی پلک بالا

در درمان افتادگی پلک بالا پوست  اضافه که به سمت مژه‌ها کشیده شده است برداشته می‌شود. پشت پلک ها صاف و جوان شده و طی عمل جراحی افتادگی پلک به طور کامل برطرف می شود .ممکن است که نیاز باشد تا فرد از عمل لیفت ابرو نیز استفاده بکند تا به صورت همزمان هم افتادگی پلک و هم افتادگی ابرو ها اصلاح شود.

جراحی همزمان پلک بالا و پایین

ممکن است بلفاروپلاستی شامل ایجاد تغییرات در پلک بالا و از بین بردن پف پلک پایین نیز باشد.

در حقیقت در این عمل زیبایی به صورت همزمان پلک بالا و پایین جراحی می شود.

تاثیرات بلفاروپلاستی

هیچ کس نمی خواهد پیرتر یا فرسوده به نظر برسد، با این حال ممکن است ظاهر برای تعداد زیادی از افراد اولویت بیشتری داشته باشد.

بارزترین علت اینکه افراد به دنبال جراحی پلک فوقانی هستند، جوان و زیبا به نظر رسیدن است.

همه ما پوستی ظریف و نازک بالای پلک فوقانی داریم. با گذشت زمان، پوست کلاژن کمتری می سازد. وقتی این اتفاق می افتد، پوست نمی تواند جاذبه زمین را تحمل کند بنابراین افت می کند و زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک تنها راه موثر و قابل اطمینان برای خلاص شدن از شر پوست اضافی و جوانسازی چشم می باشد.

در حقیقت با کمک جراحی پلک میتوان جوانتر و شاداب تر به نظر رسید و نگاهی نافذ و گیرا داشت.

همانگونه که اشاره شد در تعدادی از بیماران، جراحی پلک ضمن داشتن جنبه های زیبایی، جنبه ی درمانی هم دارد و موجب تقویت و بهبود بینایی می شود.

علاوه بر تاثیر جراحی پلک بر زیبایی، روی اعتماد به نفس نیز بسیار تاثیرگذار است و به طرز شگفت انگیزی موجب افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.

با این حال بهتر است پیش از انجام جراحی پلک توقعات واقع بینانه ای داشته باشید، تا پس از عمل دچار احساسات ناخوشایند نشوید.

همانگونه که اشاره شد جراحی پلک تاثیر بسیار بالایی در ظاهر افراد دارد و برای انجام آن بایستی به متخصص و خبره مراجعه نمود. با این حال تنها مراجعه به متخصص خوب برای بلفاروپلاستی کافی نیست. مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی تاثیر زیادی روی نتیجه ی نهایی و زیباتر شدن دارند.

هدف از جراحی افتادگی پلک

این عمل زیبایی برای بهبود ظاهر چشم ها و درمان افتادگی پلک مد نظر قرار می‌گیرد.

همچنین علائم افزایش سن مانند چین و چروک و چربی اضافه را از بین می برد.

در نتیجه به ما ظاهری جوانتر و زیباتر ارائه خواهد نمود در نهایت این روش یک عمل به منظور زیبایی خواهد بود که جنبه درمانی نیز دارد.

نکاتی که باید پس از جراحی پلک رعایت نمایید

فقط از داروهای تجویز شده استفاده نمایید و مصرف داروهای مشابه را قطع کنید.

سوزش، خارش، درد و … در اطراف بخیه ها طبیعی است. سعی کنید تا حد امکان چشم ها را لمس نکنید.

موقع شستشو چشم ها به آرامی شسته شوند.

تا دو هفته پس از جراحی پلک از لنزهای تماسی استفاده ننمایید.

از پمادهای تجویز شده به موقع استفاده نمایید. این پمادها ناراحتی هنگام پلک زدن را رفع و مانع عفونت بخیه ها می شوند.

حدالامکان در معرض وزش باد قرار نگیرید.

بعد از جراحی پلک، حتما از ضد آفتاب تخصصی دور چشم استفاده کنید و سعی کنید تا حد ممکن در معرض آفتاب قرار نگیرید.

تا دو هفته پس از بلفاروپلاستی از دو بالش زیر سر برای خوابیدن کمک بگیرید، تا میزان تورم پلک ها به کمترین حد ممکن برسد.

حدالامکان تا یک هفته پس از بلفاروپلاستی از نگاه کردن به تلویزیون و نمایشگر گوشی یا رایانه خودداری نمایید.

تا سه هفته پس از عمل فعالیت های سنگین انجام ندهید.

تا دو هفته بعد از بلفاروپلاستی، زیاد پلک نزنید و هیچ فشاری به پلک ها وارد نکنید.

در صورت مشاهده ی هر نوع درد غیرقابل تحمل، خونریزی غیرعادی، تب بالا، ترشحات غیرعادی در محل بخیه، مشکلات تنفسی، بی حسی و بی حرکتی سریعا به جراح خود اطلاع دهید.

و در پایان فراموش نکنید بلفاروپلاستی تاثیر فوق العاده ای در زیبایی چهره ی شما دارد. برای مشاهده ی نتیجه ی حاصل از عمل، بایستی صبور باشید، زیرا حالت چشمان شما با گذر زمان بهتر خواهد شد.

نتیجه جراحی پلک

بعد از انجام جراحی پلک ممکن است مقداری تورم و کبودی در چشم ها دیده شود. همچنین مقداری درد در ناحیه عمل شده احساس می شود اما این عوارض به مرور کمتر شده و در عرض یک الی دو هفته کبودی ها به صورت کامل از بین میرود.

حدوداً یک ماه بعد از بلفاروپلاستی می توانید نتیجه عمل زیبایی رز را مشاهده کنید.

بسیاری از افراد نگران جای برش و یا بخیه ای هستند که در پشت پلک دیده می شود این اسکار به مرور زمان کمرنگ تر شده و به طور کامل برطرف می گردد.

بنابراین جای نگرانی نیست چرا که بعد از عمل بلفاروپلاستی از کرمهای ترمیم کننده پوست برای از بین بردن جای جراحی استفاده می شود.

آیا بلفاروپلاستی یک عمل دائمی است؟

تقریباً نتیجه جراحی پلک یک روش دائمی محسوب می شود اما مسائلی مانند پیری زودرس پوست و یا مصرف دخانیات زیاد یا چاق و لاغر شدن های متعدد مقداری روی نتیجه دریافت شده تاثیر گذار خواهد بود.مراقبت های پوستی بعد از جراحی پلک از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین جراح پلک در تهران

بهترین جراح پلک در تهران

بهترین جراح پلک در تهران دارای ویژگی ها و خصوصیاتی است که به شما کمک میکند تا با اطمینان کامل برای این جراحی...

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین یا جراحی زیبایی پلک تحتانی، یکی از حساس ترین عمل های زیبایی چشم است که برای از بین بردن پف...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *