09302727818 - 02188775508 info@doctor-rahimi.com
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

بوتاکس

مدت زمان مطالعه8 دقیقه

بوتاکس دارویی است که سال هاست پزشکان برای درمان چین و چروک های صورت از آن استفاده می کنند. بوتاکس نام تجاری نوعی سم است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. برندهای دیگری نیز مانند Dysport و Xeomin نیز وجود دارد. بوتاکس اصطلاحی است که اغلب می شنوید زیرا اولین سم بوتولینوم به کار رفته جهت تزریق بود. امروزه از بوتاکس جهت درمان بیش از 50 نوع بیماری استفاده می شود ، یکی از کاربردهای شایع بوتاکس جهت جوانسازی صورت می باشد .

بوتاکس از چه موادی و چگونه ساخته می شود؟

تولید این سم توسط یک باکتری بنام کلوستریدیوم بوتولینوم است که در قرن 19 میلادی در اثر خوردن سوسیس که مسمومیت غذایی ایجاد کرد ، شناخته شد .

استفاده درمانی از بوتاکس

کاربرد زیبایی بوتاکس از دهه 80 شروع شد ، از این داروی مفید می توان جهت درمان بیماریهای متعددی نظیر گرفتگی ماهیچه ها در چشم ، مری ، حنجره ، گردن ، صورت ، رفع تعریق بیش از حد و زیبایی استفاده کرد .دکتر رحیمی   بیان می کنند در زمینه زیبایی بوتاکس می تواند به آسانی چین و چروک های نواحی مختلف صورت را که در اثر فعالیت بیش از حد به وجود آمده اند را از بین برد .

 • دیستونی دهانه ی رحم، یک اختلال عصبی است که باعث اسپاسم شدید عضلات گردن و شانه می شود
 • پلک زدنی که خارج از کنترل فرد است (بلفارواسپاسم)
 • چشم هایی که به جهات مختلف اشاره می کنند (استرابیسم)
 • تعریق شدید زیر بغل (هیپرهیدروزیس)
 • میگرن مزمن
 • مثانه ی بیش فعال

مکانیزم اثر بوتاکس :

سم بوتاکس مسیر ارسال سیگنال های عصبی به ماهیچه ها را مسدود می کند. بنابراین عضله ای که بوتاکس به آن تزریق شده نمی تواند منقبض شود. این امر باعث می شود ماهیچه هایی که چین و چروک ها را ایجاد کرده اند شل شده و این چین و چروک ها باز شوند. محبوب ترین ناحیه برای تزریق بوتاکس، صورت است. با شل کردن ماهیچه های مختلف صورت – از پیشانی تا گردن – می توان چین و چروک ها را به حداقل رسانده و این کار منجر به صاف شدن سطح پوست می شود.

از اعصاب دستور فعالیت و شروع انقباض ماهیچه ها صورت می گیرد ، ماده ی استیل کولین فرمان عصبی را به ماهیچه ها می رساند ، با بوتاکس می توان از ترشح این ماده جلوگیری کرد ، با انجام این کار ماهیچه موقتا عصبش قطع می گردد در نتیجه عضله ضعیف و در نهایت منقبض می شود .

آیا عضله برای همیشه فلج می شود ؟

خیر – تاثیر بوتاکس از 2 الی 6 ماه می باشد ، پس از گذشت این زمان مجددا استیل کولین ترشح می شود و انقباض و حرکت عضله انجام می شود .

چه میزان از بوتاکس جهت زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

محاسبه بوتاکس براساس واحد است  ،معمولا 100 واحد آن جهت زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر بوتاکس جهت درمانی باشد ، نیاز به 600 واحد تزریق می باشد ، لازم به ذکر است نحوه نگهداری بوتاکس اهمیت فراوانی دارد زیرا عمر این دارو کوتاه می باشد ، معمولا این دارو را در دمای 5 درجه سانتی گراد نگهداری می نمایند .

 بوتاکس را در کدام نواحی تزریق می کنند ؟

آمار نشان داده است که مناسب ترین ناحیه ای از بدن که بوتاکس تزریق شود ، پیشانی می باشد ، البته بوتاکس در سایر نواحی بدن تزریق شود تاثیرات شگفت انگیزی را ایجاد می کند برای از بین بردن خط اخم که معمولا بین دو ابرو ایجاد شده است نیز کاربرد دارد ، تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط ریز اطراف چشم نیز تاثیر گذار است .

دکتر رحیمی فوق تخصص جراحی پلاستیک بیان می کنند  پس از تزریق بوتاکس بیمار نتایج را مشاهده می کند و از این روش جوانسازی نهایت رضایت را دارد ، زیرا با تزریق این دارو می توان به آسانی و در مدت زمان کمی تغییرات قابل توجهی در صورت ایجاد کرد ، اگر بوتاکس به روش خاصی تزریق گردد می توان بالا کشیدن ابرو را انجام داد ، از دیگر کاربردهای بوتاکس از بین بردن خط خنده و خطوط اطراف دهان می باشد .

خطوط اخم (بوتاکس قسمت بین ابروها)

خطوط گلابلا (خطوط اخم) در واقع به چین های عمودی که بین ابروها ظاهر می شوند و ظاهری خسته یا عصبانی ایجاد می کنند گفته می شود. این قسمت یکی از قسمت هایی است که تزریق بوتاکس می تواند تأثیر به سزایی در آن داشته باشد. یک پزشک باتجربه می تواند این خطوط اخم را با تزریق بوتاکس به آرامی صاف کند و در نتیجه ظاهری جوان تر و آرام تر در چهره ی فرد ایجاد کند. اگر این خطوط گلابلا عمیق باشند، پزشک احتمالاً درمان با فیلرهای پوستی را در ترکیب با سم بوتولینوم به فرد توصیه می‌کند، که روشی بسیار مؤثر برای پر کردن و صاف کردن ناحیه به طور همزمان است.

تزریق بوتاکس به نواحی بالایی صورت
تزریق بوتاکس به پیشانی

خطوط پیشانی

خطوط پیشانی که با عنوان چین و چروک پیشانی یا «خطوط تعجب» نیز شناخته می‌شوند، با افزایش سن آشکارتر می‌شوند. وجود این خطوط بر روی پیشانی شما می تواند ظاهری پیری به صورت و پوست شما بدهد. اگر در اواخر دهه ی 20 یا اوایل 30 سالگی خود شاهد ظهور این علائم هستید، بهتر است گزینه های درمانی پیشگیرانه را بررسی کنید. هر چه بیشتر برای رفع چین و چروک های پیشانی خود صبر کنید، دستیابی به بهترین نتایج ممکن، دشوارتر خواهد شد.

خطوط افقی پیشانی بیشتر به دلیل پیری ژنتیکی ایجاد می شوند. آسیب ناشی از نور خورشید یا سیگار کشیدن نیز می تواند منجر به ایجاد چین هایی شود که عمیق تر و درمان آن دشوارتر است. تزریقات ضد پیری می توانند اثر چین و چروک های پیشانی را کاهش دهند اما ممکن است خطوط را به طور کامل از بین نبرند.

خطوط روی بینی (خطوط خرگوشی)

“خطوط خرگوشی” چین هایی هستند که هنگام چروک شدن پوست روی بینی ظاهر می شوند. مثلا وقتی چیزی را بو می کنیم یا فین می کنیم.

استفاده ی دقیق از تزریق های ضد چروک در دو طرف بینی می تواند ظاهر این خطوط را کاهش دهد. انجام این تزریقات باید توسط یک پزشک باتجربه انجام شود زیرا اگر به درستی انجام نشود، لبخند شما ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد و دچار مشکل شود.

تزریق بوتاکس به بینی
تزریق بوتاکس به چشم

نواحی چشم ها

اثرات پیری می تواند باعث ریزش ابروها شود و به پلک ظاهری «کلاهدار» و افتاده بدهد. این امر می تواند چین های افقی را در پوست اطراف چشم ها ایجاد کند. یک تکنیک پیشرفته وجود دارد که می توان از آن برای فرم دهی و لیفت کردن ابروها و پلک های افتاده استفاده کرد تا شکل مورد نظر شما را ایجاد کند. این روش که گاهی “لیفت صورت شیمیایی” یا “لیفت صورت با بوتاکس” نامیده می شود، در این روش یک پزشک با تجربه تزریقات شما را در ترکیب دقیقی از نواحی فوقانی صورت و در اطراف ابروها و چشم ها انجام می دهد تا نواحی اطراف چشم ها را باز کند و پلک های افتاده را لیفت کند.

با این عمل، ابروها به خوبی حمایت می شوند و موقعیت آنها در بالای چشم ها، طاهری جوانتر به چهره ی شما می بخشد. تزریق سم بوتولینوم را می توان به طور بسیار موثر برای مقابله با این اثرات پیری، بالا بردن و برجسته کردن ابروها استفاده کرد. از موارد بسیار مهم در رابطه با این تزریق بوتاکس، نتظیم میزان دقیقی از تزریق بوتاکس توسط پزشک شما است تا اچشم ها و ابروهایی زیبا و در عین حال زیبا و متقارن داشته باشید و از مصنوعی و زننده شدن ظاهر شما جلوگیری شود.

افراد ممنوع برای بوتاکس

 • اشخاصی که به این دارو حساسیت دارند .
 • بانوان شیرده و باردار
 • اشخاصی که بیماری روانی و عصبی دارند
 • اشخاصی که چین و چروک عمیق دارند
 • اشخاصی که برخی از داروهای خاص قلبی را مصرف می کنند
 • اشخاصی که بیماری های عفونی فعال در ناحیه صورت دارند .

بهترین سن برای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس معمولا بالای سن 20 انجام می شود ، در اشخاصی که جهت زیبایی می خواهند تزریق بوتاکس را داشته باشند تزریق بوتاکس کمتر از این سن توصیه نمی شود .

نکاتی را که پس از تزریق بوتاکس باید انجام داد ؟

 • دراز کشیدن به مدت 4 ساعت پس از تزریق ممنوع است .
 • ناحیه تزریق شده را نباید ماساژ داد .
 • نواحی تزریق شده را نباید به شکل ارادی منقبض کرد .
 • نباید از کمپرس گرم و یا سرد پس از تزریق استفاده شود .

آیا پس از قطع تزریق بوتاکس نواحی تزریق شده با افتادگی بیشتری روبرو می شوند ؟

خیر – پس از اینکه اثر بوتاکس به اتمام رسید ، عضلات به تدریج شل و به حالت اولیه خود باز می گردند ، اما به هیچ عنوان افتادگی بیش از پیش رخ نمی دهد .

چه مدت نیاز است بوتاکس تزریق شود ؟

تزریق بوتاکس نیاز به زمان طولانی ندارد ، زیرا پس از چند دقیقه تزریق به اتمام می رسد و جوانسازی و زیبایی صورت در مدت زمان اندکی فراهم می شود .

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
مقالات مرتبط
قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه، زمانی اتفاق می‌افتد که سطح جلویی شفاف و گنبدی شکل چشم شما نازک می‌شود و به تدریج به سمت بیرون به...

مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

جراحی پلک در دسته جراحی های زیبایی می‌باشد اما به اندازه جراحی سایر اندام ها سخت و دشوار نیست اما چون با چشم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.