مصاحبه ای دکتر در مورد علل و درمان افتادگی پلک

در این مقاله برخی از صحبت های دکتر ابوالفضل رحیمی جراح و متخصص چشم و صورت با رادیو سلامت در مورد علل و درمان افتادگی مصاحبه ی صورت گرفته است که ما آن را در قالب مقاله در خدمت شما قرار داده ایم.

وقتی اختلالی ایجاد می شود که در اثر صدمه صورت گرفته باشد و افتادگی پیدا کرده که باید بگوییم این عارضه در کودکان این افتادگی بسیار اهمیت دارد، زیرا کودکان در واقع با دیدن، دیدشون شکل می گیرد و مرکزی در مغز ایجاد می شود که مرکز بینایی تکامل پیدا می کند و چنانچه کودکی چشمش بسته شود و نتواند ببیند یعنی آن مرکزدرست شکل نگرفته است.

یاد آوری: بچه ها تنبلی چشم دارند زیرا با دید تمرکز چشم صورت می گیرد که اگر بچه ای به خوبی نبیند ممکن است به دلایل مختلفی باشد که یا آب مروارید مادرزادی  یا شماره ای خیلی بالایی داشته باشد که پدرومادر متوجه نشده باشند و یا افتادگی پلک پیدا کرده و جلوی دید را می گیرد. این بچه اگر نتواند ببیند به تنبلی چشم دچار است، تنبلی چشم یعنی همه چی ظاهرند خوب یعنی با معاینه همه چیز عالی است اما با عینک نیزبه درستی دیدش کامل نمی باشد و حداکثر دید را پیدا نکند.

مصاحبه ای دکتر در مورد علل و درمان افتادگی پلک

این عارضه بسیار مهم است زیرا می توان از این قسمت پیشگیری نمود و ممکن است که اختلال ایجاد شود و تا آخر عمر فرد باقی خواهد ماند و زمان درمان که باید دید شکل بگیرد در ۹ سال اولیه است و هرچه به تولد این زمان نزدیک تر شود درمان این اختلال ایجاد اهمیت آن بیشتر می شود.  یعنی این مرکز در اوایل تولد فعال تر است و هرچه به طرف ۹ سال پیش رویم (البته برخی ها براین عقیده اند که تا ۱۱ سالگی نیز می توان درمان نمود) اما عمدتا ۹ سالگی و هر چه به سن ۹ سال برویم اهمیت این موضوع کمتر خواهد شد. تشخیص زود هنگام و درمان افتادگی پلک بسیار مهم می باشد.

تشخیص و درمان افتادگی چشم در افراد به چه شکلی می باشد؟

اگر پتوز در فردی تشخیص داده شد  باید بگوییم که تشخیص زودهنگام بسیار مهم می باشد. گام اولی در تشخیص این عارضه توسط پدرو مادر می باشد به خصوص مادر زیرا دائما با کودک در ارتباط می باشد نکته مهم سیاهی وسط چشم می باشد یعنی سیاهی چشم کودک زمانی که چشم باز است و نخوابیده باید کاملا پیدا باشد اگر پلک مقداری افتادگی داشته باشد که مردمک را پوشانده باشد این عارضه نگران کننده می باشد حتما باید بررسی شود البته باید متذکر بود که مقدارهای کمتر نیز باید بررسی و مورد پیگیری قرار گیرند. گاهی افتادگی به حدی پایین است که بر روی مردمک قرار نگرفته است وعلائم نگران کننده ای در فرد ایجاد نمی کند. باید بگوییم که اگر افتادگی مقداری مردمک چشم را پوشانده باشد انتقال تصویر به مغز به خوبی صورت نخواهد گرفت و چنانچه کودک باشد این عارضه می تواند اهمیت حیاتی برایش ایجاد کند و در دیدن او اختلال و ناهنجاری رخ دهد.

تشخیص افتادگی پلک در فرد چگونه می باشد؟

تشخیص به این گونه است که پلک مقداری پایین است و اکثرا یک طرفه است و افراد می توانند این عارضه را به دلیل عدم تقارن شناسایی کنند. اگر افتادگی پلک دو طرفه باشد نیاز به دقت بیشتری است و کودکی که افتادگی پلک دو طرفه داشته باشد از زمان تولد این اختلال را به همراه دارد. افرادی که دارای افتادگی پلک (پتوز) دو طرفه اند، برای دیدن سر را خیلی بالا می گیرند و از بالا پایین را نگاه می کنند یعنی عضلات بالابرنده ی چشم قدرت زیادی ندارد و افتادگی پیدا کرده است و فرد مجبور می باشد سر و چانه را به طرف بالا بگیرد تا به خوبی مشاهده کند. علامت دیگر ابروی فرد می باشد که زمانی که در فردی عارضه ی افتادگی وجود داشته باشد ابرو بالاتر قرار می گیرد یعنی فرد از عضلات پیشانی و بالابرنده ی پلک کمک می گیرد و چشم را باز نگه می دارد اگر این علامت یک طرفه باشد کاملا و به طور محسوس دیده خواهد شد اما اگر دوطرفه باشد ممکن است که دوطرف را بالا بکشد.

متذکر می شویم که عدم قرینگی ابرو در تمام افراد به صورت واضح یا محسوس وجود دارد و گمان نبرند کسی که ابروهای غیر قرینه دارد این عارضه به دلیل افتادگی پلک یا پتوز می باشد. باید علائم دیگر این عارضه را جستجو کنند.  شایان ذکر است که بگوییم انواع پتوز به دو دسته تقسیم می شود یکی پتوز مادرزادی و دیگری پتوز اکتسابی می باشد . عمده مبحث بیشتر در مورد پتوز مادرزادی است اما در مورد پتوز اکتسابی نیز بحث جدایی ارائه خواهیم داد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر درزمینه انواع بیماری های چشمی باید به یک جراح پلک حاذق و باتجربه مراجعه نمایید تا شما را با انواع تشخیص و درمان های مناسب راهنمایی بفرماید، ما در این مقاله جناب دکتر ابوالفضل رحیمی را که جراح پلکی خبره می باشد را معرفی می نماییم. راههای ارتباطی با دکتر رحیمی ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸ این شماره مطب  می باشد.

برخی از خدمات دکتر ابوالفضل رحیمی جراح پلک 

راه های ارتباطی دکتر ابوالفضل رحیمی جراح پلک و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم و صورت

تلگرام دکتر ابوالفضل رحیمی: dr_a_rahim

اینستاگرام دکتر ابوالفضل رحیمی: dr_a_rahim

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر ابوالفضل رحیمی جراح پلک

درباره مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 7 + 18 =