09302727818 - 02188775508 info@doctor-rahimi.com
دکتر ابوالفضل رحیمی / مقالات / درمانی برای پف آلودگی پلک تحتانی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

درمانی برای پف آلودگی پلک تحتانی

مدت زمان مطالعه5 دقیقه

درمانی برای پف آلودگی پلک تحتانی

تورم، پف کردن و ایجاد کیسه در پلک تحتانی، با افزایش سن ظاهر می شود. به مرور زمان و با بالا رفتن سن، بافت های اطراف چشم از جمله عضلات و ماهیچه های محافظ پلک ها، ضعیف می شوند. لایه های محافظ چربی های طبیعی به مرور زمان حرکت کرده و ضعیف می شود و منجر به پف آلودگی پلک تحتانی می شود .
کیسه های زیر چشم نیز معمولا از زیبایی ظاهری چشم ها کم می کنند و به ندرت می توانند نشانه ای باشند از یک اختلال پزشکی خاص و جدی. در صورتی که میزان پف زیر چشم ها به حدی باشد که مشکلات ظاهری را برای فرد ایجاد کند، جراحی توصیه می شود.

جراحی زیبایی پلک فوقانی و تحتانی و لیفت ابرو

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که میزان پف آلودگی شدید و با درد و خارش همراه باشد و یا اخیرا ایجاد شده باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک ابتدا به بررسی علل مرتبط با تورم پلک ها مانند بیماری تیروئید، عفونت و یا آلرژی می پردازد. مراجعه به چشم پزشک و به ویژه فوق تخصص جراحی پلاستیک پلک و چشم جهت بررسی های بیشتر نیز نیاز می باشد.

علت پف آلودگی پلک تحتانی

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، به مرور زمان عضلات و ساختارهای پلک ضعیف، پوست نیز دچار افتادگی می شود و چربی های اطراف چشم نیز به سمت پلک تحتانی حرکت می کنند. با تجمع مایع زیر چشم ها، شاهد تورم و پف پلک تحتانی خواهیم بود.
عوامل متعددی در پف آلودگی پلک تحتانی نقش دارند که عبارتند از:
– احتباس آب و مایعات، به خصوص بعد از پیاده روی و یا خوردن غداهای شور
– کمبود خواب
– آلرژی و حساسیت
– مصرف سیگار و دخانیات
– عوامل ارثی

درمان پف آلودگی پلک تحتانی

در صورتی که عامل ایجاد پف زیر چشم ها آلرژی یا عفونت (که معمولا کوتاه مدت و گذار می باشد) درمان دارویی توصیه می شود در غیر این صورت روش درمانی جراحی می باشد . همچنین ناگفته نماند برای افرادی که علاوه بر پف زیر چشم دارای افتادگی ها و چروک در بالای چشم خود هستند، که درمان پف آلودگی پلک همراه با جراحی بلفاروپلاستی امکان پذیر است.

دکتر ابوالفضل رحیمی جراح و متخصص چشم و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم از انگلستان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. به منظور مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالفضل رحیمی مراجعه نماید .

جراحی پلک

جراحی پف پلک تحتانی از سمت داخل و بدون برش پوستی می باشد، اگرچه متاسفانه بیش از نود درصد جراحی های پف پلک تحتانی با برش پوستی که روشی قدیمی تر و پر عارضه تر می باشد، در سطح شهر و مراکز انجام می شود .
روش بدون برش پلک، انواع مختلف و درجات مختلفی از پیشرفتگی می باشد . در روش های بسیار پیشرفته پف پلک تحتانی برداشته نشده و به جای برداشتن از انتقال آن به قسمت زیرین آن، که معمولا گود می باشد، استفاده می شود . در واقع در این روش جراحی فوق پلک تحتانی همراه با جراحی گودی زیر آن همزمان انجام می شود . در این روش پیشرفته بیش تر به جای برداشت چربی و ایجاد گودی در محل سعی می شود که سطح صاف و یکدستی ایجاد کرد .
البته در مواردی که علاوه بر پف و گودی پلک های تحتانی دچار شل شدگی پوست و افتادگی بافت ها نیز باشیم می توان علاوه بر جراحی های پف گودی پلک تحتانی از روش لیفت پلک تحتانی نیز بهره برد که جراحی دیگری می باشد که با برش پوستی همراه است، البته این روش از روش قدیمی جراحی پف پلک تحتانی که با برش پوستی انجام می شود و پر عارضه می باشد، متفاوت بوده و تنها در برش پوستی با هم شبیه هستند .
در روش لیفت پلک تحتانی پوست در ناحیه مژه ها برش خورده و بافت های زیرین لیفت شده و پوست اضافی برداشته و بخیه زده می شود .

از دیگر مزایای این شیوه جراحی می توان به رفع افتادگی پلک تحتانی و یا برداشت و حذف پوست اضافی پلک تحتانی اشاره کرد.
احتمال مشاهده عوارضی مانند تاری دید، عفونت و یا خونریزی بعد از جراحی وجود دارد که البته به ندرت مشاهده می شود.
برخی اقدامات خانگی که به رفع کیسه های زیر چشم کمک می کنند، عبارتند از:
– عدم مصرف مایعات پیش از خواب
– به حداقل رساندن مصرف نمک در رژیم غذایی
– کنار گذاشتن مصرف سیگار و دخانیات
– داشتن خواب کافی
– قرار دادن بالشت اضافی زیر سر به هنگام خواب
– دوری از مصرف آلرژن ها
Source: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bags-under-eyes/symptoms-causes/syc-20369927

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
مقالات مرتبط
قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه، زمانی اتفاق می‌افتد که سطح جلویی شفاف و گنبدی شکل چشم شما نازک می‌شود و به تدریج به سمت بیرون به...

مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

جراحی پلک در دسته جراحی های زیبایی می‌باشد اما به اندازه جراحی سایر اندام ها سخت و دشوار نیست اما چون با چشم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.