09302727818 - 02188775508 info@doctor-rahimi.com
دکتر ابوالفضل رحیمی / مقالات / افتادگی پلک از نوع پتوز
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

افتادگی پلک از نوع پتوز

مدت زمان مطالعه8 دقیقه

افتادگی پلک از نوع پتوز

پتوز، اصطلاح پزشکی است که برای افتادگی پلک فوقانی استفاده می شود، که البته ممکن است این مورد در هر دو پلک فوقانی و تحتانی  ديده شود (در اصطلاح فارسی در بین عموم مردم به پف، پوست اضافه و پوست و چربی اضافه پلک فوقانی نیز افتادگی پلک گفته می شود) . افتادگی پلک بالا می تواند منجر به بروز مشکلات دید شود، در برخی موارد باز نگه داشتن پلک برای فرد سخت خواهد بود و ممکن است فرد حین انجام برخی کارها مانند مطالعه کتاب احساس خستگی و درد در ناحیه ابروها داشته باشد.

در برخی بیماران، افتادگی پلک می تواند زیبایی چشم ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

افتادگی پلک از نوع پتوز

افتادگی پلک از نوع پتوز

علت پتوز

پتوز می تواند منشا مادرزادی و یا اکتسابی داشته باشد.

پتوز مادرزادی اختلالی است که از بدو تولد و عمدتا به دلیل بروز اختلال در عضلات بالابرنده پلک اتفاق می افتد. این حالت می تواند بر بینایی کودک تاثیر بگذارد و باعث تنبلی چشم شود، به همین خاطر، جراحی به منظور اصلاح موقعیت پلک از سوی پزشک توصیه می شود.

پتوز اکتسابی، در سال های بعد از تولد و به دلیل بروز نقص در اعصاب و عضلات پلک و در پی آسیب و یا اثرات افزایش سن اتفاق می افتد. ضعف عضلات و ماهیچه های پلک می تواند به دلیل اختلالات عضلانی مانند میاستنی گراویس و یا دیستروفی میوتونیک باشد.

فلج اعصاب پلک نیز می تواند یکی از دلایل افتادگی پلک باشد. این حالت اصطلاحا فلج عصب سوم نیز نامیده می شود.

افتادگی پلک می تواند ناشی از سنگین شدن پلک به دلیل وجود کیست بزرگ و یا تورم باشد.

استفاده از لنزهای تماسی به مدت طولانی، تروما، جراحی آب مروارید در گذشته و یا انجام سایر جراحی های چشم می توانند از دیگر دلایل بروز افتادگی پلک اکتسابی باشند.

در سندرم مارکوس گان، پلک افتاده به دلیل بروز اختلال در اعصاب، همزمان با باز شدن دهان به سمت بالا کشیده می شود. این اختلال در افراد معمولا در کودکان مشاهده می شود و یکی از پلک ها را درگیر می کند. جراحی، راه درمان این اختلال می باشد.

با این حال، جراحی پلک درگیر می تواند باعث افتادگی پلک دیگر شود. به همین خاطر، معمولا جراحی بر روی هر دو پلک انجام می شود. پزشک در جلسات مشاوره و معاینه این مساله را برای بیمار توضیح می دهد.

افتادگی پلک از نوع پتوز

افتادگی پلک از نوع پتوز

جلسات مشاوره با پزشک

در اولین جلسه مشاوره، پزشک ابتدا به بررسی و معاینه کامل چشم می پردازد تا وضعیت بینایی بیمار و میزان افتادگی پلک نیز مشخص شود. آزمایش خون، معاینات مربوط به اعصاب و بررسی عکس های قدیمی از دیگر اقداماتی هستند که از سوی پزشک انجام می شوند.

در کودکان و گاهى بزرگسالان، تست هایی جهت سنجش حرکت چشم ها نیز انجام می شود تا پزشک از عدم وجود شرایط خاص پزشکی اطمینان یابد. عکس برداری قبل از عمل جهت مقایسه وضعیت پلک ها بعد از جراحی نیز معمولا انجام می شود.

بعد از تصمیم به انجام جراحی، زمان عمل تعیین می شود. اما هم چنان پیش از جراحی، تست هایی به منظور ارزیابی سلامت جسمانی و هم چنین اطمینان از ایمنی جراحی انجام خواهد شد.

آسپیرین و داروهای ضد انعقاد

بیمارانی که آسپیرین و یا سایر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند، حتما باید در خصوص کاهش میزان مصرف و یا قطع مصرف دارو پیش از جراحی با پزشک مشورت داشته باشند. آن هم به این دلیل که این قبیل داروها احتمال خونریزی حین و بعد ازجراحی را افزایش می دهند.

از قطع خودسرانه مصرف داروها بدون مشورت با پزشک، جدا خودداری کنید.

چه نوع بیهوشی در جراحی استفاده می شود؟

در کودکان، جراحی افتادگی پلک معمولا با بیهوشی عمومی و در بزرگسالان معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود. جراحی می تواند با استفاده از بی حسی موضعی به همراه داروی مسکن و یا بیهوشی عمومی انجام شود.

در صورتی که جراحی با بی حسی موضعی به همراه داروی مسکن و یا بیهوشی عمومی انجام شود، از شش ساعت قبل نباید چیزی خورده و یا آشامیده شود.

روند جراحی پتوز

جراحی پتوز (افتادگی پلک) شامل کوتاه کردن عضلات و تاندون هایی است که پلک را بالا نگه می دارند. عضلات و تاندون ها مجدد به پلک بخیه زده می شوند،اين بخيه ها زير پوستى هستند. معمولا بخيه هاى پوستى نيز زده ميشود که البته طی یک تا دو هفته بعد از جراحی، برداشته خواهند شد.

گاهى از ابرو و عضلات پيشانى برای بالا بردن پلک کمک گرفته می شود. این کار به دو صورت قابل انجام می باشد، یا با استفاده از تاندون عضله اى در ران و ایجاد برش در قسمت بالای زانو و یا با استفاده از مواد مصنوعی. اين جراحی  می تواند در هر دو سمت و به منظور بهبود تقارن و قرینگی انجام شود.

تعداد بخیه های زده شده در پا می تواند متغیر باشد، اما معمولا بعد زاز گذشت ده تا چهارده روز محو خواهند شد.

افتادگی پلک از نوع پتوز

افتادگی پلک از نوع پتوز

آیا جراحی پتوز عوارضی را به همراه دارد؟

هیچ گونه تضمینی برای هیچ یک از اعمال جراحی وجود ندارد و جراحی پتوز نیز متفاوت با سایر جراحی ها نيست.

بالا رفتن زیاد پلک در صورتی که بعد از جراحی، پلک بیش از حد به سمت بالا کشیده شده باشد، ماساژ دادن پلک و یا کشیدن پلک به سمت پایین،  البته به صورت کنترل شده و با رعایت اقدامات احتیاطی می تواند به رفع این مورد کمک کند. این کار حتما و تنها در زمانى كه پزشك شما صلاح ميداند ميتواند انجام شود.

گاهی جراحی دیگری در آینده جهت پایین آمدن پلک نیاز می باشد. در صورتی که چشم ها هنگام خواب به طور کامل روی هم قرار نگیرند، می توان از پماد استفاده کرد.

کشیده نشدن پلک به سمت پایین

بعد از جراحی پتوز ، ممكن است پلک خوب به سمت پایین کشیده نيايد. در پتوز مادرزادی این اختلال پیش از جراحی نیز معمولا وجود دارد، اما ممکن است با جراحی تشديد شود.

خشکی چشم

از آن جایی که درست بسته شدن  چشم، برای مرطوب بودن سطح چشم ضروری است، بسته نشدن کامل چشم می تواند باعث خشکی چشم شود که با علائمی مانند سوزش و قرمزی همراه است و چشم مستعد عفونت می شود. استفاده از قطره های چشمی و پمادهای چشمی به رفع این مورد کمک می کند.

با این حال، در صورتی که پیش از جراحی خشکی چشم وجود داشته باشد، بعد از جراحی احتمال تشدید این عارضه بیشتر خواهد شد.

دکتر ابوالفضل رحیمی جراح و متخصص چشم و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم از انگلستان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. به منظور مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالفضل رحیمی مراجعه نماید .

حقایق جراحی پتوز

 • جراحى در حدود 80 تا 85 درصد بیماران بعد از جراحی اول با عدم تقارن یک میلی متری و یا کمتر رضايتبخش ميباشد.
 • حدود 15 تا 20 درصد بیماران ممكن است نياز به عمل مجدد داشته باشند.
 • عوارض این جراحی می تواند شامل این باشد که پلک زيادى به سمت بالا یا پایین کشیده شود و یا عدم تقارن در پلک ها مشاهده شود. افتادگی پلک می تواند در هر دوره ای از زندگی مجددا اتفاق بیفتد که ممكن است نياز به جراحى مجدد داشته باشد.. جراحی مجدد عمل پيچيده ترى نسبت به عمل اول است.
 • کبودی پلک ها و اطراف صورت بعد از جراحی کاملا طبیعی است.
 • خونریزی و عفونت معمولا به ندرت بعد از جراحی دیده می شود.
 • عدم توانایی در بستن چشم ها بعد از جراحی، بويژه در افتادگی های شدید ممكن است در اوايل بعد از عمل دیده شود. البته در طى زمان معمولا بهتر ميگردد.
 • اصلاح افتادگی پلک در یک سمت می تواند باعث ظاهر شدن افتادگی پلک در سمت دیگر شود (افتادگی که قبلا چندان مشخص نبوده).

مراقبت های بعد از جراحی پتوز

در کل بعد از جراحی، چشم ها 24 ساعت با پد بسته نگه داشته می شوند تا از میزان تورم کاسته شود. روز بعد از جراحی می توانید پد را بردارید.

در صورتی که هر دو چشم تحت جراحی قرار گرفته باشند و یا زمانی که میزان بینایی در چشمی که تحت جراحی قرار نگرفته کم باشد، می توان پد را چند ساعت بعد از جراحی طبق نظر پزشك از روی چشم برداشت. در موارد این چنینی، استفاده از کمپرس یخ به کاهش تورم کمک می کند.

بعد از مرخص شدن، قطره ها و پمادها باید طبق دستور پزشک استفاده مى شوند.

اولین ویزیت، یک تا دو روز بعد از جراحی و ویزیت هاى بعدی طبق نظر پزشك می باشد. در طى زمان كم كم از ورم كاسته ميشود و با كاهش تورم ارزيابى دقيقترى از ميزان اصلاح شده ميتوان داشت.ندرتا بخیه ها قابل جذب است ولى معمولا حدود یک تا دو هفته بعد از جراحی کشیده می شوند.

کمپرس یخ به کاهش تورم کمک می کند.

بهتر است موقع خوابیدن زاویه 45 درجه داشته باشید و از خوابیدن بر روی پلکی که تحت جراحی قرار گرفته، خودداری کنید.

توصیه می شود پلک بعد از جراحی و به مدت دو تا ده روز خشک نگه داشته شود. می توانید استحمام کنید، اما حتما بعد از آن پلک را با گاز يا پارچه  پنبه اى  تمیز خشک کنید.

اطلاعات بیشتر

 • شنا کردن، استفاده از لنزهای تماسی و آرایش کردن به مدت دو هفته و یا بیشتر ممنوع می باشد.
 • در صورتی که کودکی تحت جراحی از نوع اتصال به ابرو و پيشانى قرار گرفته باشد، انجام فعالیت هایی مانند فوتبال و یا خوردن توپ به سر به مدت شش ماه ممنوع می باشد.

در صورت مشاهده علائمی مانند تشدید درد، بدتر شدن وضعیت بینایی و یا خونریزی بعد از جراحی حتما به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

 درمان افتادگی پلک مادرزادی پتوز

علت افتادگی پلک از نوع پتوز

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
مقالات مرتبط
تنبلی چشم چیست؟

تنبلی چشم چیست؟

مغز انسان به صورت پیشرفته و خودکار تصویری که از چشم سالم ارسال می‌شود را می‌پذیرد و به تدریج راه های ارتباطی...

تاثیرات جراحی پلک بر چهره

تاثیرات جراحی پلک بر چهره

این روزها جراحی پلک یا بلفاروپلاستی به یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی در سراسر دنیا تبدیل شده و تقاضا...

افتادگی پلک(پتوز)

افتادگی پلک(پتوز)

افتادگی پلک(پتوز) افراد زیادی هستند که خواهان چهره های زیبا بوده ولی به دلیل داشتن افتادگی پلک از نوع پتوز...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. مومنی

  با سلام وخسته نباشید ببخشید آقای دکتر عمل پلک فوقانی هزینه اش چقدر است؟عمل پلک تحتانی چقدراست؟ وهمچنین لیفت ابرو؟
  واین که آیا شما عمل استرابیسم (کاذب) راهم عمل می کنید
  از پاسخگویی جنابعالی سپاسگزارم

  پاسخ
  • مدیر سایت

   سلام عکس ها را ارسال کنید و تماس بگیرید

   پاسخ
 2. مومنی

  با سلام واحترام ببخشید عمل پلک فوقانی با لیفت ابرو هزینه اش حدودا چقدراست؟

  هزینه پلک تحتانی چقدر است؟

  پاسخ
  • مدیر سایت

   سلام تماس بگیرید لطفا

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *