09302727818 - 02188775508 info@doctor-rahimi.com
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

افتادگی پلک(پتوز)

مدت زمان مطالعه5 دقیقه

افتادگی پلک(پتوز)

افراد زیادی هستند که خواهان چهره های زیبا بوده ولی به دلیل داشتن افتادگی پلک از نوع پتوز همواره ناراحت هستند. به طور خلاصه افتادگی پلک از نوع پتوز نوعی افتادگی پلک است که در واقع لبه پلک فوقانی پایین تر قرار گرفته است.
دکتر ابوالفضل رحیمی چشم پزشک و فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم در این قسمت درباره پتوز و انواع آن توضیحاتی را خواهند داد.

افتادگی پلک از نوع پتوز

انواع افتادگی پلک از نوع پتوز

پتوز می تواند به طور کلی به دو منشأ مادر زادی و اکتسابی تقسیم شود .

افتادگی پلک از نوع پتوز از نوع مادرزادی

افتادگی پلک از نوع پتوز مادرزادی یعنی از دوران کودکی وجود داشته است و اختلالی است که عمدتا به دلیل ضعف تشکیل عضله بالا برنده پلک ایجاد می شود ( یعنی اختلالی ایجاد شده که باعث شده تا این عضله کامل تشکیل نشود) . طبیعتا اگر که این اختلال تاثیر منفی بر محور بینایی کودک بگذارد و آن را مسدود کند می‌تواند باعث تنبلی چشم می شود و حتما باید این افتادگی پلک هر چه سریعتر اصلاح شود .

چگونه والدین می توانند افتادگی پتوز پلک را متوجه شوند؟

در اولین مرحله کودک در صورت هرگونه نوع افتادگی از نوع پتوز باید توسط پزشک متخصص معاینه شود. اما به طور کلی زمانی که مردمک چشم کودک، توسط پلک پوشیده شده ، این خطر ناک است. یعنی پلک در واقع قسمتی از بینایی را گرفته است.

مردمک چشم کدام قسمت چشم است؟

مردمک چشم در واقع قسمت سیاهی در میان قسمت رنگی چشم است
پس اگر چنین حالتی در دوران کودکی، در کودک خود چنین حالتی را مشاهده نمودید، خطرناک است و باید بدون تعلل نزد جراح پلک معاینه شود .
اما اگر در دوران کودکی میزان پتوز پلک مادرزادی کمتر باشد و محور بینایی درگیر نباشد، میتوان مقداری صبر کرد که رشد کودک کامل شده و در صورتی که میزان این افتادگی ها قابل توجه باشد و اثر اجتماعی بر کودک داشته باشد طبیعتا در سنین قبل از مدرسه بهتر است تا حدی که ممکن است، پلک ها اصلاح شود. اما اگر مقدار این افتادگی ها در پلک کم و یا جزئی باشد و تاثیر بسیار کمی در روابط اجتماعی دارد، می توانیم صبر کنیم در سنینی که کودک همکاری بیشتری داشته باشد و نیاز به بی هوشی نداشته باشد و می‌توان در آینده با بی حسی موضعی در سنین بالاتر عمل شود .

 

دکتر ابوالفضل رحیمی جراح و متخصص چشم و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم از انگلستان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی می پردازد. برای انجام جراحی افتادگی پلک می توانید به دکتر رحیمی مراجعه نمایید . به منظور مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالفضل رحیمی مراجعه نماید .

افتادگی پلک از نوع پتوز از نوع اکتسابی

اما شرایط پتوز اکتسابی با پتوز مادرزادی متفاوت است این نوع پتوز از هنگام تولد و یا در اوایل کودکی بروز نمی کند، بلکه در سالهای بعد به دلایل دیگر ایجاد می شود و فرد را مورد آزار قرار می دهد.

افتادگی پلک از نوع پتوز

 

علل عمده افتادگی پلک از نوع پتوز از نوع اکتسابی

علت عمده ای که می تواند باعث ایجاد افتادگی پلک از نوع پتوز شود.

1- در واقع این نوع از افتادگی اینگونه است که عصب بالا برنده عضله پلک دچار اختلال شده است.

2- یک بیماری در عضله بالابرنده ی پلک ایجاد شده و دچار مشکل شده است.

3- به دلیل ضربه، تصادف و مسایل دیگر عضله یا پلک آسیب دیده باشد.

4- گاهی اوقات به دلیل افزایش سن، بخشی از عضله بالابرنده ی پلک، ممکن است که از محل اتصال جدا شود .

بنابر این بیماری های عضلانی برای مثال بیماری میاستنی گراویس و یا بعضی از دیستروفی هایی ماهیچه ای که در عضلات ایجاد می شود، جزو بیماری های شایع عضلانی است که در این دسته قرار می گیرند .

فلج عصب هم که در واقع ما دوازده عصب مغزی داریم که عصب سوم مغزی، مسئول عصب رسانی به عضله بالابرنده پلک است، ولی اگر عصب سوم مغزی به دلیل بیماری مغزی، آسیب به رشته های عصب یا به هر دلیل دیگر آسیب دیده باشد افتادگی پلک از نوع پتوز ایجاد خواهد شد.

گاهی اوقات به دلیل وجود یک کیست ، توده و یا تومور روی پلک ایجاد سنگینی می کند و ممکن است افتادگی ایجاد شود که باز این نیز یکی از انواع پتوز اکسابی است.گاهی استفاده از لنزهای تماسی (CONTACT LENS) که افراد استفاده می کنند ممکن است که در طولانی مدت باعث افتادگی پلک شود

برای مثال همانطور که گفته شد تروما یا ضربه چشمی گاهی اوقات ممکن است با فشاری که به چشم وارد می شود سر عضله ضعیف باشد و از محل اتصال جدا شود و ایجاد افتادگی پلک کند . بعضی از خانواده های محترم ممکن است با این موضوع برخورد کنند که افراد (کودکان و یا در سنین بالاتر حتی ممکن است وجود داشته باشد) در مواقعی که در حال خوردن غذا هستند همزمان با بازشدن دهان، پلک آنها هم حرکت می کند یعنی دهان که بازو بسته می شود پلک هم بالا و پایین می شود.

این افراد اکثرا افتادگی پلک به صورت اولیه هم دارند ولی هنگامی که دهان خود را باز می کنند پلک بالا می رود به این اصطلاحا سندرم مارکوس گان گفته می شود ،که اگر وجود داشته باشد معمولا حالت مادرزادی و از دوران کودکی هست که در مقدار های خفیف می‌توان اصلاح نکرد ولی قابل توجه باشد نیاز به جراحی پلک دارد.

 

 

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
مقالات مرتبط
تنبلی چشم چیست؟

تنبلی چشم چیست؟

مغز انسان به صورت پیشرفته و خودکار تصویری که از چشم سالم ارسال می‌شود را می‌پذیرد و به تدریج راه های ارتباطی...

تاثیرات جراحی پلک بر چهره

تاثیرات جراحی پلک بر چهره

این روزها جراحی پلک یا بلفاروپلاستی به یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی در سراسر دنیا تبدیل شده و تقاضا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *