09302727818 - 02188775508 info@doctor-rahimi.com
انتخاب برگه

لیزیک چیست؟

لیزیک

لیزیک در ایران به عنوان یک اسم عامی که برای جراحی هایی که در جهت رفع عیوب انکساری با کمک لیزر انجام می شود به کار می رود ولی در واقع لیزیک یکی از روش های جراحی رفع عیوب انکساری با لیزر می باشد و بعد از آن تکنیک های دیگری مانند لازک و پی آرکی عنوان شده است ولی در کل، بین عموم مردم تمامی این روشها به نام لیزیک شناخته می شود. ما نیز وقتی در این مطلب کلمه لیزیک یا خانواده لیزیک را بکار میبریم منظورمان کل این روشهاست مگر صراحتا ان را درمقایسه با روشهای دیگر لازک و پی ار کی استفاده کنیم.درواقع در این روشها، جراحی توسط پزشک به کمک لیزر برای رفع عیوب انکساری که شامل نزدیک بینی، دوربینی و آستیک ماتیسم است صورت می گیرد.

لیزیک
چشم مانند یک عدسی عمل می کند و نوری که از اجسام بازتاب می کند بروی شبکیه خودش می اندازد . در جلو ترین قسمتی که نور با آن برخورد می کند لایه ای به نام قرنیه وجود دارد، قرنیه ضخامت بسیار نازکی دارد( در حدود نیم میلی متر) است و در واقع کل این جراحی خانواده لیزیک بروی این نیم میلی متر انجام می شود.
قرنیه از 5 لایه تشکیل شده است و درواقع اگر بخواهیم خیلی دقیق تر بیان کنیم جراحی لیزیک در لایه میانی قرنیه انجام می شود که بیشترین قسمت قرنیه را تشکیل می دهد. قرنیه خود همانند یک لنز برای چشم عمل می کند در واقع جراح در لیزیک شکل قرنیه را توسط لیزر تغییر می دهد و عیوب انکساری که شامل نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم است را برطرف می نماید. البته شایعترین موردی که استفاده می شود برای بیماران نزدیک بینی می باشد که بیشترین موفقیت را دارد. همچنین برای افراد دوربین وآستیگماتیسم نیز این روش جراحی رفع عیوب انکساری با لیزر انجام می شود.
افرادی که خواستار این جراحی هستند باید انتظارات واقعی داشته باشند در واقع این جراحی یک انتخاب می باشد فردی که می خواهد این کار را انجام بدهد می تواند از روش های دیگر مانند عینک و کنتاکت لنز هم استفاده نماید. در بسیاری از موارد انتخاب لیزیک می تواند برای بیمار راحت تر باشد تا اینکه بخواهند دائما از عینک استفاده کنند یا لنز خود را عوض نمایند درواقع استفاده از عینک و لنز محدودیت هایی از لحاظ مراقبت وهمچنین در مواردی که فرد بخواهد ورزش کند دارد. در نتیجه برای افرادی که با وجود لنز و عینک دچار محدودیت می باشند عمل های خانواده لیزیک روش مناسبی می باشد.

لیزیک
همان طور که در قسمت قبل بیان شد عمل لیزیک یک انتخاب می باشد و در صورتی که بیمار واجد تمامی شرایط خانواده لیزیک باشد قدرت انتخاب دارد در نتیجه می تواند از عینک یا لنز استفاده نماید. بنابرین افراد باید انتظارات واقعی از این جراحی داشته باشند و به این صورت نیست که فردی با عینک، حتی کمی مشکل دید دارد یعنی با عینک دیدش کامل نمی شود تصور کند که اگر عمل لیزری به این روش انجام دهد دیدش بیشتر از مواقعی می شود که از عینک استفاده می کند در واقع نهایت دید بیمار در این روش معمولا مانند اندازه ای است که قبلا فرد از عینک استفاده می کرده است ولی این بار بدون عینک است.

مقدار دید بعد از لیزیک

در لیزیک سعی بر این است که فرد عینک را از چشمان خود بردارد اگر چه این موضع بصورت صد در صد نمی باشد درواقع 90 درصد افرادی که عمل می شوند ممکن است بعد از عمل دیده 5 دهم تا 10 دهم داشته باشند که این یک مقدار دید قابل قبولی است بنابرین اگر یک شخص فرد حساسی باشد و می خواهد حتما بالاترین دید را داشته باشد باید به این موضوع توجه کند که این عمل همیشه صد در صد نیست و ممکن است دید کامل کامل بدون عینک پیدا نکند و گاهی اوقات نیاز پیدا کند که از عینک استفاده نماید. اما اکثریت افراد بعد از جراحی نیاز پیدا نمی کنند که از عینک استفاده کنند.باید در خاطر داشته باشیم که  در پزشکی هیچ چیزی صد در صد نیست.

تفاوت روش های لیزیک، لازک و پی آرکی

تفاوت های مختصری بین روشهای لیزیک ، لایزک و پی آرکی وجود دارد به این صورت که در روش لیزیک یک لایه نازکی از قسمت های قدامی قرنیه را برداشته می شود و سپس لایه زیرین آن لیزر می شود و مجددا ان لایه برگردانده میشود اما در روش های لازک و پی آر کی که نسبت به روش های دیگر پیشرفته تر و محبوب تر است و به بیماران بیشتر توصیه می شود این لایه برداشته نمی شود و خطرات احتمالی ناشی از عمل  کاسته می شود اما لیزیک هم در موارد خاصی جای استفاده هنوز دارد. عمده روش هایی که توسط من انجام می شود همان روش های پیشرفته لازک و پی آر کی است.

مراقبت های لازم بعد از عمل های خانواده لیزیک

داروهایی برای بیمار توسط پزشک تجویز می شود که در طی این مدت قطره ها را باید استفاده نماید.  بعد از عمل چشم ها نباید مالیده شود و در بسیاری از موارد پزشک یک لنز(به عنوان یک پانسمان )  که به ترمیم کمک می کند، در داخل چشم و بر روی قرنیه در چند روز اول قرار می دهد که بعد از چند روز برداشته می شود. داشتن همراه برای بیمار بلافاصله پس از عمل  ضروری می باشد زیرا  بیمار بدلیل سوزش، اشک ریزش و دردی که خواهد داشت نمی تواند رانندگی کند و در چند روز اول اگربیمار درد و سوزشی داشته باشد طبیعی است و به مرور زمان برطرف می شود اما دید نهایی معمولا چندین ماه طول می کشد که ثابت شود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر ابوالفضل رحیمی

برخی دیگر از خدمات دکتر رحیمی :

جراحی پلک

درمان افتادگی پلک

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =

Call Now Button