09302727818 - 02188775508 info@doctor-rahimi.com
دکتر ابوالفضل رحیمی / افتادگی پلک / درمان افتادگی پلک مادرزادی پتوز
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

درمان افتادگی پلک مادرزادی پتوز

مدت زمان مطالعه4 دقیقه

درمان افتادگ پلک مادرزادی پتوز

افتادگی پلک مادرزادی پتوز، یکی از شایع ترین افتادگی های پلک در کودکان می باشد و شامل گروهی از بیماری هاست که به دلیل دیستروفی عضلات و ماهیچه های بالابرنده پلک اتفاق می افتند. عوامل ژنتیکی و یا نقایص کروموزومی می توانند در بروز این اختلال دخیل باشند و می تواند با اختلالاتی مانند آستیگماتیسم، انحراف چشم و یا تار شدن بینایی مرتبط باشد.
افتادگی پلک از نوع پتوز می تواند خفیف باشد به گونه ای که پلک تنها بخشی از مردمک چشم را بپوشاند. در صورتی که میزان افتادگی شدید باشد، به دلیل ضعف عضلات بالابرنده پلک، هنگام بالا بردن ابروها، خطوطی بر روی پیشانی ظاهر خواهد شد.

جراحی پف پلک تحتانی و فوقانی همراه با لیفت ابرو

علت افتادگی پلک مادرزادی پتوز

در بسیاری از موارد، علت بروز افتادگی پلک مادرزادی پتوز مشخص نیست. با این حال، برخی شرایط در بروز این اختلال دخیل هستند.
مارگوس گان، سندرمی است که با حرکتی غیر طبیعی پلک فوقانی و حرکت فک و دهان مرتبط می باشد، بدین صورت که هنگام باز شدن دهان، پلک منقبض می شود و استخوان مندیبل (فک) به سمت مخالف پلکی که دچار افتادگی شده حرکت می کند.
در درصد کمی از بیماران، این اختلال می تواند ناشی از ضعف عضلات بیرونی چشم نیز باشد، چرا که عضلات بالابرنده و بیرونی چشم از یک منشا به وجود می آیند.
فلج شدن عصب کرانیال نیز می تواند یکی از علل افتادگی پلک مادرزادی پتوز باشد.
سندرم هورنر، از جمله اختلالاتی است که با افتادگی پلک به صورت خفیف و تنگ شدن مردمک چشم در یک سمت صورت همراه می باشد. هم چنین به دلیل کاهش تحریک پذیری مسیر سمپاتیک به عنبیه، گاها شاهد بی رنگ شدن عنبیه در این افراد نیز خواهیم بود.
میاستنی گراویس، از جمله اختلالات عصبی عضلانی است که به دلیل عدم پاسخگویی به استیل کولین آزاد شده، منجر به افتادگی پلک از نوع پتوز خواهد شد.
جهت تشخیص علت بروز افتادگی پلک مادرزادی پتوز، انجام معاینات چشمی جهت بررسی میزان بینایی و یا تار شدن چشم ضروری می باشد. بررسی قدرت تحرک چشم نیز اهمیت دارد، چرا که تعدادی از این بیماران به دلیل افتادگی پلک دچار انحراف چشم نیز می شوند.
اندازه حدقه چشم و رنگ عنبیه، جهت اطمینان از عدم ابتلا به سندرم هورنر نیز باید بررسی گردد.
چشم پزشک هم چنین باید به معاینه خارجی چشم، لمس پلک ها و لبه های چشم بپردازد. وجود هر گونه توده در پلک به دلیل لنفوم و یا لوسمی می تواند باعث سنگین شدن پلک و در نهایت افتادگی پلک از نوع پتوز شود.

دکتر ابوالفضل رحیمی جراح و متخصص چشم و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم از انگلستان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. به منظور مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالفضل رحیمی مراجعه نماید .

درمان افتادگی پلک مادرزادی پتوز

انجام جراحی معمولا تا سن چهار تا پنج سالگی به تعویق می افتد. تا این سن، بافت های پلک به اندازه کافی بزرگ شده اند. اما با این حال، در صورتی که شدت افتادگی شدید باشد، جراحی در سنین پایین تر نیز انجام خواهد شد.
میزان افتادگی پلک از نوع پتوز به سه درجه خفیف (دو میلی متر افتادگی)، متوسط (سه میلی متر افتادگی) و شدید (چهار میلی متر افتادگی) تقسیم می شود. میزان عملکرد عضلات بالابرنده چشم نیز در حد عالی (13 تا 15 میلی متر)، بسیار خوب (14 میلی متر و یا کمتر) و خوب (8 تا 10 میلی متر) در نظر گرفته می شوند. این دو پارامتر، مهم ترین مواردی هستند که پیش از جراحی باید تعیین شوند.
یکی از بهترین روش های جراحی در افتادگی پلک از نوع پتوز شدید، برش ماهیچه و عضلات بالابرنده از طریق پوست می باشد.

برای کسب اطلاع بیشتر می توانید به بهترین جراح زیبایی پلک در تهران مراجعه نماید .

برخی از خدمات دکتر ابوالفضل رحیمی

افتادگی پلک

علت افتادگی پلک

درمان پف پلک تحتانی

منبع:
https://www.healio.com/ophthalmology/oculoplastics/news/print/ocular-surgery-news/%7B655e0036-5076-4413-b39a-d2c9a7d76351%7D/evaluation-and-management-of-congenital-ptosis

دکتر ابوالفضل رحیمی

دکتر ابوالفضل رحیمی

جراح و متخصص چشم
فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از انگلستان
مقالات مرتبط
تاثیرات جراحی پلک بر چهره

تاثیرات جراحی پلک بر چهره

این روزها جراحی پلک یا بلفاروپلاستی به یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی در سراسر دنیا تبدیل شده و تقاضا...

افتادگی پلک(پتوز)

افتادگی پلک(پتوز)

افتادگی پلک(پتوز) افراد زیادی هستند که خواهان چهره های زیبا بوده ولی به دلیل داشتن افتادگی پلک از نوع پتوز...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *