بیماری استرابیسم یا انحراف چشم

به انحراف چشم یعنی زمانیکه چشم ها در یک راستا نباشند ، بیماری استرابیسم می گویند. فرانسوی ها به استرابیسم، لوچی می گویند. ممکن است انحراف چشم گاهی ظاهر شود و یا همیشه چشم ها انحراف داشته باشند. استرابیسم می تواند در یک یا هر دو چشم اتفاق افتد و یا به سمت داخل و یا خارج چشم به سمت بالا یا پایین باشد. بیماری استرابیسم باعث بروز مشکلاتی از قبیل دوبین شدن و کم شدن دید عمق و تنبلی چشم فرد شود. انحراف چشم به اینگونه می باشد که فرد زمانیکه به سمت جلو نگاه می کند، چشم به سمت داخل و خارج و پایین و بالا حرکت می کند. ممکن است بیماری استرابیسم ارثی باشد. اکثرا در کودکان اتفاق می افتد و لی ممکن است حتی با گذشت زمان فرد دچار انحراف چشم شود.

بیماری استرابیسم

بیماری استرابیسم

علائم و علت استرابیسم

اکثرا کودکانی که به بیماری های مغذی مبتلا هستند دچار بیماری استرابیسم می شوند مانند بیماری های فلج مغذی و عقب افتادگی و تومورهای مغذی. تمام عواملی که باعث کم شدن بینایی می شود مانند آب مروارید و صدمات چشمی و غیره میتواند منجر به این بیماری چشم شود. دیواره خارجی هر چشم دارای شش عضله هستند که حرکات چشم را کنترل می کنند. این ۶ عضله باید با هم هماهنگ باشند، اگر هر علتی باعث ایجاد اختلال در هماهنگ عضلات چشم شود فرد دچار بیماری استرابیسم می شود

از مهمترین و اصلی ترین علامت انحراف چشم این است که که چشم در جای اصلی خود قرار نگیرد. از علائم دیگر آن که بسیاری از بزرگسالان و افراد بالغ از آن شکایت می کنند دوبینی می باشد.در نوزادان و اطفال ممکن است نوزاد زمانیکه زیر نور آفتاب قرار میگیرد، چشم خود را ببندد و یا سر خود را کج کند تا از هر دوچشم خود استفاده نماید.

 

تشخیص

جهت تشخیص انحراف چشم و یا هر گونه بیماری چشمی دیگر در کودکان بهتر است که در زمان شیرخواری و قبل از سن مدرسه حتما به پزشک مراجعه شود. مخصوصا افرادی که در خانواده خود سابقه این بیماری را دارند. در کودکان تشخیص استرابیسم کمی مشکل است به همین علت حتما باید به پزشک مراجعه شود

درمان استرابیسم

بسته به علت بیماری، درمان را انجام می دهند. بعد از انجام یک سری معایناتی که پزشک بر چشم بیمار انجام می دهد، پزشک درمان را آغاز می کند. ممکن است پزشک عینک تجویز نماید یا با استفاده از جراحی، مشکل انحراف چشم را رفع نماید. بهترین زمان عمل جراحی در سن ۲ تا ۴ سالگی است، ولی تا ۷ سالگی نیز میتوان این عمل را انجام داد. با جراحی چشم فقط می توان انحراف چشم را از بین برد. ممکن است بینایی فرد کاهش یابد. و حتی ممکن است بعد از عمل دوباره چشم دچار انحراف شود.

دکتر ابوالفضل رحیمی جراح و متخصص چشم در تمامی زمینه های بیماری چشمی و جراحی زیبایی پلک و چشم بسیار ماهر و با تجربه می باشند. و همیشه سعی بر این داشته اند تا بهترین خدمات و درمان را برای مشتریان خود ارائه دهند. جهت تعیین نوبت و مشاوره می توانید از طریق تلگرام و اینستاگرام دکتر رحیمی و یا شماره های درج شده بر روی سایت اقدام نمایید.

 

 

 

راه های ارتباطی دکتر ابوالفضل رحیمی جراح پلک و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم و صورت

تلگرام دکتر ابوالفضل رحیمی: dr_a_rahim

اینستاگرام دکتر ابوالفضل رحیمی: dr_a_rahim

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر ابوالفضل رحیمی جراح پلک

درباره مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 6 + 14 =