09302727818 - 02188775508 info@doctor-rahimi.com
انتخاب برگه

بوتاکس

بوتاکس

قویترین سمی که بشر تاکنون شناخته بوتاکس می باشد ، به دلیل اینکه اگر فقط یک میلیونیوم گرم آن داخل بدن انسان شود به سرعت می تواند انسان را بکشد . با به کارگیری این سم پس از فراوری شدن  می توان ماهیچه های غیرارادی و ارادی را فلج کرد ، امروزه از بوتاکس جهت درمان بیش از 50 نوع بیماری استفاده می شود ، یکی از کاربردهای شایع بوتاکس جهت جوانسازی صورت می باشد .

سم بوتاکس چگونه ساخته می شود؟

تولید این سم توسط یک باکتری بنام کلوستریدیوم بوتولینوم است که در قرن 19 میلادی در اثر خوردن سوسیس که مسمومیت غذایی ایجاد کرد ، شناخته شد .

 

چه زمانی استفاده از بوتاکس جهت درمانی آغاز شد ؟

کاربرد زیبایی بوتاکس از دهه 80 شروع شد ، از این داروی مفید می توان جهت درمان بیماریهای متعددی نظیر گرفتگی ماهیچه ها در چشم ، مری ، حنجره ، گردن ، صورت ، رفع تعریق بیش از حد و زیبایی استفاده کرد .دکتر رحیمی   بیان می کنند در زمینه زیبایی بوتاکس می تواند به آسانی چین و چروک های نواحی مختلف صورت را که در اثر فعالیت بیش از حد به وجود آمده اند را از بین برد .

مکانیزم اثر بوتاکس :

از اعصاب دستور فعالیت و شروع انقباض ماهیچه ها صورت می گیرد ، ماده ی استیل کولین فرمان عصبی را به ماهیچه ها می رساند ، با بوتاکس می توان از ترشح این ماده جلوگیری کرد ، با انجام این کار ماهیچه موقتا عصبش قطع می گردد در نتیجه عضله ضعیف و در نهایت منقبض می شود .

آیا عضله برای همیشه فلج می شود ؟

خیر – تاثیر بوتاکس از 2 الی 6 ماه می باشد ، پس از گذشت این زمان مجددا استیل کولین ترشح می شود و انقباض و حرکت عضله انجام می شود .

چه میزان از بوتاکس جهت زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

محاسبه بوتاکس براساس واحد است  ،معمولا 100 واحد آن جهت زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر بوتاکس جهت درمانی باشد ، نیاز به 600 واحد تزریق می باشد ، لازم به ذکر است نحوه نگهداری بوتاکس اهمیت فراوانی دارد زیرا عمر این دارو کوتاه می باشد ، معمولا این دارو را در دمای 5 درجه سانتی گراد نگهداری می نمایند .

 

 بوتاکس را در کدام نواحی تزریق می کنند ؟

آمار نشان داده است که مناسب ترین ناحیه ای از بدن که بوتاکس تزریق شود ، پیشانی می باشد ، البته بوتاکس در سایر نواحی بدن تزریق شود تاثیرات شگفت انگیزی را ایجاد می کند برای از بین بردن خط اخم که معمولا بین دو ابرو ایجاد شده است نیز کاربرد دارد ، تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط ریز اطراف چشم نیز تاثیر گذار است .

دکتر رحیمی فوق تخصص جراحی پلاستیک بیان می کنند  پس از تزریق بوتاکس بیمار نتایج را مشاهده می کند و از این روش جوانسازی نهایت رضایت را دارد ، زیرا با تزریق این دارو می توان به آسانی و در مدت زمان کمی تغییرات قابل توجهی در صورت ایجاد کرد ، اگر بوتاکس به روش خاصی تزریق گردد می توان بالا کشیدن ابرو را انجام داد ، از دیگر کاربردهای بوتاکس از بین بردن خط خنده و خطوط اطراف دهان می باشد .

چه اشخاصی نمی توانند تزریق بوتاکس را انجام دهند :

  • اشخاصی که به این دارو حساسیت دارند .
  • بانوان شیرده و باردار
  • اشخاصی که بیماری روانی و عصبی دارند
  • اشخاصی که چین و چروک عمیق دارند
  • اشخاصی که برخی از داروهای خاص قلبی را مصرف می کنند
  • اشخاصی که بیماری های عفونی فعال در ناحیه صورت دارند .

در چه سنی می توان تزریق بوتاکس را انجام داد ؟

تزریق بوتاکس معمولا بالای سن 20 انجام می شود ، در اشخاصی که جهت زیبایی می خواهند تزریق بوتاکس را داشته باشند تزریق بوتاکس کمتر از این سن توصیه نمی شود .

 

نکاتی را که پس از تزریق بوتاکس باید انجام داد ؟

دراز کشیدن به مدت 4 ساعت پس از تزریق ممنوع است .

ناحیه تزریق شده را نباید ماساژ داد .

نواحی تزریق شده را نباید به شکل ارادی منقبض کرد .

نباید از کمپرس گرم و یا سرد پس از تزریق استفاده شود .

آیا پس از قطع تزریق بوتاکس نواحی تزریق شده با افتادگی بیشتری روبرو می شوند ؟

خیر – پس از اینکه اثر بوتاکس به اتمام رسید ، عضلات به تدریج شل و به حالت اولیه خود باز می گردند ، اما به هیچ عنوان افتادگی بیش از پیش رخ نمی دهد .

چه مدت نیاز است بوتاکس تزریق شود ؟

تزریق بوتاکس نیاز به زمان طولانی ندارد ، زیرا پس از چند دقیقه تزریق به اتمام می رسد و جوانسازی و زیبایی صورت در مدت زمان اندکی فراهم می شود .

 

 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 1 =

Call Now Button