برگشتگی پلک به داخل (انتروپیون)

آیا عارضه برگشتگی پلک به داخل مادرزادی است؟

چرا انتروپیون دربرخی از افراد رخ می دهد؟

این عارضه در نوزادان نیز ظاهر می شود؟

برگشتگی پلک به عارضه ای اطلاق می شود که لبه پلک و مژه ها به داخل چشم بر می گردد، که معمولا به سن و پیری بسیار مرتبط می باشد.

در نتیجه این عارضه، چشم دچار ناراحتی و تحریک بسیارخواهد شد. زمانی که بیمار چشمک یا فشاری به پلک وارد می کند، پلک به داخل بر خواهد گشت. این عارضه بیشترپلک پایین را درگیر می کند. یکی از عواملی که برگشتکی پلک را کاهش می دهد، اشک مصنوعی و پمادها ی چرب کننده چشم می باشد، اما جراحی درمان موثر برای اصلاح این پروسه می باشد. در صورتی که این بیماری برطرف نشود، باعث آسیب دیدن پوشش شفاف بخش جلویی چشم یا قرنیه خواهد شد، در نتیجه چشم عفونت می کند و دید دچار اختلال و ناهنجاری خواهد شد.

علائم برگشتگی پلک به داخل

  • احساس وجود شی خارجی در چشم
  • ترشح مخاط و پوسته پوسته شدن
  • درد یا ملتهب شدن چشم
  • عدم دید کافی و یا نابینایی
  • ریزش اشک چشم شدید
  • حساسیت به نور و یا باد

علل برگشتگی پلک به داخل

برخی از عللی که برگشتگی پلک به داخل را حادتر می نماید، از جمله:

ضعف عضلانی: یکی از شایع‌ ترین علت برگشتگی پلک به داخل چشم است  که ضعف تاندون ها و بالا رفتن سن، عضله های زیر چشم را می کشد.

جراحی های پیشین و اسکارها: پوستی که در اثر سوختگی با مواد شیمیایی، آسیب دیدگی یا جراحی زخم می ‌شود و جای زخم روی آن باقی می‌ ماند، انحنای طبیعی پلک را از بین خواهد برد.

عفونت چشم: این عارضه می تواند باعث اسکارداخل پلک شود و به برگشتگی پلک به داخل و حتی نابینایی منجر خواهد شد.

التهاب: التهاب یا خشکی چشم باعث می شود که فرد چشم ها را به شدت بمالد یا فشار وارد نماید.

این کار به گرفتگی یا اسپاسم عضله‌های پلک و برگشتن لبه پلک به سمت داخل منجر شده که به بیماری انتروپیون اسپاستیک نیزموسوم است.

مشکلات رشدی: اگر بیماری انتروپیون مادرزادی  داشته باشد، احتمال دارد چین اضافی پوست روی پلک علت به داخل برگشتن مژه ها باشد.

برگشتگی پلک به داخل

تشخیص برگشتگی پلک به داخل

برگشتگی پلک به داخل معمولاً هنگام معاینه روتین چشم تشخیص داده خواهد شد. چشم پزشک، پلک را حین معاینه می‌ کشد یا از بیمار می‌ خواهد که چشم را محکم ببندد. به این ترتیب جراح پلک موقعیت پلک نسبت به چشم، تون عضلانی و سفتی عضلات را می سنجد. اگر بافت همبند، جراحی‌های پیشین یا عوارض دیگر علت برگشتگی پلک به داخل باشد، متخصص، بافت‌های پیرامونی را نیز معاینه خواهد نمود.

درمان برگشتگی پلک به داخل

برای درمان این بیماری عمل جراحی مناسب ترین گزینه می باشد . این عمل را باید زمانی اعمال نمایند که هنوز مژه ها به سطح چشم آسیب نزده باشد. در حین عمل از نوارهای چسب مخصوص جهت پایین نگه داشتن پلک به سمت پایین استفاده خواهد شد که به طور موقت علائم را تسکین می دهد. درمان دیگر تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) به پلک می باشد که از برگشتگی پلک به داخل چشم جلوگیری می کند. این درمان به مدت ٢ تا ٣ ماه موثر است.

عمل جراحی معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود . جراحی شامل محکم کردن پلک تحتانی و اصلاح شل شدگی پلک می باشد. شانس برگشت بیماری در تعداد اندکی از بیماران وجود دارد.

توصیه : بیمار باید دو هفته قبل از عمل جراحی داروهایی که شانس خونریزی حین عمل یا پس از عمل جراحی را افزایش می دهند مثل آسپیرین، دیکلوفناک، بروفن، وارفارین و… را قطع نمایید. به منظور کمتر شدن درد بهتر است از کمپرس یخ در ناحیه عمل شده استفاده شود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر درزمینه انواع بیماری های چشمی باید به یک جراح پلک حاذق و باتجربه مراجعه نمایید تا شما را با انواع تشخیص و درمان های مناسب راهنمایی بفرماید، ما در این مقاله جناب دکتر ابوالفضل رحیمی را که جراح پلکی خبره می باشد را معرفی می نماییم. راههای ارتباطی با دکتر رحیمی ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸ این شماره مطب  می باشد.

برخی از خدمات دکتر ابوالفضل رحیمی جراح پلک 

راه های ارتباطی دکتر ابوالفضل رحیمی جراح پلک و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم و صورت

تلگرام دکتر ابوالفضل رحیمی: dr_a_rahim

اینستاگرام دکتر ابوالفضل رحیمی: dr_a_rahim

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر ابوالفضل رحیمی جراح پلک

درباره مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پنج × 5 =