برخی بیماری های چشمی

چه سنی برای انجام عمل لیزیک مناسب است؟

عمل های رفع عیب های انکساری که به عنوان عمل های لیزیک بین مردم معروف شده اند. زمانی باید انجام شوند که شماره ضعف چشم ثابت شده است و در حال تغییر نیست. به طور کلی در سنین خیلی پایین که احتمال تغییر نمره چشم وجود دارد و نمره چشم همراه با رشد چشم تغییر می کند، انجام عمل لیزیک توصیه نمی شود، مگر در موارد خاص که با تشخیص پزشک انجام می شود.

در شکل طبیعی، این عمل زیر سن ۱۷ سالگی انجام نمی شود و بعد از آن هم به شرط ثابت شدن نمره دید؛ انجام خواهد شد. معمولا پس از سن ۲۵ سالگی احتمال تغییر نمره عینک بسیار کم است، اما در هر حال چشم پزشک و یا جراح و متخصص چشم و صورت باید مطمئن شود که حدود یک سال از عیب انکساری گذشته و تغییر قابل توجهی در نمره ضعف چشم ایجاد نشده است.

برخی بیماری های چشمی

پیرچشمی چیست و به چه چیزهایی ارتباط دارد؟

 پیرچشمی معمولا به مواقعی گفته می شود که قدرت دید چشم فرد کافی نیست و الزاما ربطی به افزایش سن ندارد و عواملی مانند کارفرد و سواد وی در آن لحاظ می شوند. مثلا افرادی که مطالعه نمی کنند یا کارشان طوری نیست که از چشم شان در فاصله بسیار نزدیک استفاده کنند، دچار آن نمی شوند. پیرچشمی معمولا زمانی است که قدرت عدسی چشم فرد برای دیدن نزدیک کافی نیست؛ اما دید دور خوبی دارد که البته ما معمولا از عبارات عینک مطالعه یا نزدیک بین استفاده می کنیم تا عبارت پیرچشمی. در همه افراد قدرت تطابق عدسی چشم با افزایش سن تغییر می کند و این مساله از بدو تولد شروع می شود. در افراد طبیعی بدون عیب انکساری چشم، در حدود سن ۴۰ سالگی ممکن است کم کم پیرچشمی آغاز شود.

خشکی چشم ناشی از چیست و آیا استفاده از اشک مصنوعی را توصیه می کنید؟

دکتر ابوالفضل رحیمی ، جراح ومتخصص چشم و صورت حاذق در این مورد اظهار نمود که هرگز انجام این کار را با تشخیص فردی توصیه نمی کنم. خشکی چشم حتما باید از سوی پزشک معالج تایید شود. این عارضه علت های متفاوتی دارد. این مشکل ممکن است به سبب ابتلا به بیمارهای ویژه ای باشد یا حتی به علت وضعیت سنی و کاری فرد روی بدهد. این که افراد حتی در سنین جوانی مهر خشکی چشم به خود می زنند و سر خوداز اشک مصنوعی استفاده می کنند، کاملا اشتباه است. حتما باید پزشک متبحر این مشکل را تشخیص دهد و در صورت نیاز استفاده از اشک مصنوعی را توصیه کند. به طور کلی برای این عارضه ۱۰ دسته عامل وجود دارد، مثلا بیماری ها، شغل ها و … یکی از این عوامل هم طبق تحقیقات، انجام عمل لیزیک است که در یک سال اول می تواند باعث ایجاد خشکی چشم شود، به ویژه در ۳ تا ۴ ماه اول. بنابراین برای افرادی که کی از عمل های برداشتن عینک و رفع انکساری را انجام می دهند، در چند ماه اول استفاده از اشک مصنوعی را توصیه می کنیم.

راه های ارتباطی دکتر ابوالفضل رحیمی جراح پلک و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم و صورت

تلگرام دکتر ابوالفضل رحیمی: dr_a_rahim

اینستاگرام دکتر ابوالفضل رحیمی: dr_a_rahim

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۷۷۵۵۰۸

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر ابوالفضل رحیمی جراح پلک

درباره مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهار × 3 =

Call Now Button